Start Rocznik 2017 (nr 63-74) Nr 71 Spacery po Rabce str. 10
Spacery po Rabce str. 10
Nr 71

Przez teren gminy Rabka-Zdrój przebiega chyba jeden z piękniejszych widokowo fragmentów ?zakopianki?. Na odcinku kilkunastu kilometrów można podziwiać widoki na Gorce, Beskid Żywiecki z Babią Górą, Beskid Wyspowy, Tatry oraz na nasze uzdrowisko w dolinie Raby, na tle Lubonia Wielkiego. Jednak w ostatnich latach te piękne widoki stały się jedynie tłem dla olbrzymich reklam i billboardów, których tylko na tym odcinku DK 47 postawiono kilkadziesiąt.


Zdjęcia: Piotr Kolecki

Piotr Kolecki: Pani Burmistrz, o ewentualnej możliwości zlikwidowania reklam wzdłuż ?zakopianki?, przynajmniej na odcinku leżącym na terenie naszej gminy, rozmawialiśmy dwa lata temu, bezpośrednio po wejściu w życie ustawy o ochronie krajobrazu. Dzisiaj coraz bardziej realna staje się możliwość oczyszczenia tej trasy z reklam i billboardów, m.in. za sprawą inicjatywy Marszałka Województwa Małopolskiego.

Ewa Przybyło: Tak. W czerwcu br. Marszałek naszego Województwa, Pan Jacek Krupa, wystąpił do wszystkich gmin, przez tereny których przebiega ?zakopianka?, z prośbą o rozważenie przystąpienia do projektu pn. Montevideo - widzę góry.