Start Rocznik 2019 (nr 87-98) nr 91 Pamiętnik kulturalny str.16
Pamiętnik kulturalny str.16 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 13 maja 2019 11:41
 • Ja jestem z tobą? ? Koncert wielkopostny
  Koncerty Wielkopostne w Rabce odbywające się w Kościele św. Teresy są już tradycją. 13 kwietnia mieliśmy okazję wysłuchać występu siedmiu chórów. Wystąpiły: chór ?Belcanto? z Jordanowa  i chór ?Vox Altisona? z Osielca pod dyrekcją Kseni Miśkiewicz, chór ?Adoramus? z Rdzawki i chór ?Resonantes? ze Spytkowic pod batutą Marcina Zborka, chór ?Gaudium? ze Skomielnej Białej, którym dyrygowała Kinga Skałka oraz chóry z Rabki ? ?Cantantes Angelicus? i ?Dziecięcy Chór Rabki-Zdroju? ? dyrygowała nimi Kinga Brandys-Wójciak.
 • 61 Konkurs Palm
  Od 61 lat przez Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana organizowany jest Konkurs Palm. Jak co roku twórcy palm, regionaliści oraz wszyscy zaintere-sowani konkursem spotykają się w Niedzielę Palmową przy muzeum po sumie; w bieżącym roku miało to miejsce 14 kwietnia.
 • XI Konkurs Palm Wielkanocnych w Ponicach
  Aby tradycji stało się zadość, to w Niedzielę Palmową, po raz jedenasty, Stowarzyszenie ?Poni?ce do kłębka? zorganizowało Konkurs Palm Wielkanocnych w ramach projektu ?Ponice regionalnie ? krzewimy i podtrzymujemy tradycję?, dofinansowanego przez Gminę Rabka ? Zdrój.  Po sumie w kościele parafialnym, uczestnicy konkursu przeszli w barw-nym pochodzie do starego kościółka na Sołtysówce.
 • ?W trosce o czyste powietrze?
  To tytuł ogólnopolskiego konkursu plastycznego, zorganizowanego przez Zespół Szkół Uzdrowi-skowych w Rabce-Zdroju, który odbywał się pod honorowym patronatem Burmistrza Rabki-Zdroju. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród zwycięzcom oraz otwarcie pokonkursowej wystawy odbyło się w szkole przy ul. Słowackiego. Odzew na ogłoszenie o konkursie był bardzo duży. Ogółem wpłynęło 117 prac z Myślenic, Krakowa, Zakopanego oraz szkół z gminy Rabka.
 • Grand Prix dla chóru żeńskiego ?Cantantes  Angelicus?
  W Skarbimierzu /woj. opolskie/ odbył się VIII Wojewódzki Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej. Tegoroczna edycja przeglądu była kolejną rekordową pod względem liczby uczestników i zasięgu geogra-ficznego wykonawców. Wystąpiło blisko 350 osób, przesłuchano 7 chórów, 13 zespołów i 8 solistów.
 • Nagrody i wyróżnieniadla filmów Marty i Cezarego Skrockich
  Aż 3 wyróżnienia w  jednym konkursie! Marta i Cezary Skroccy ze Stowarzyszenia Lokomotywa od lat prowadzą w rożnych ośrodkach warsztaty animacji poklatkowej. W tym roku aż 3 ich filmy zostały nagrodzone w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU.
  Nagrodzone filmy można zobaczyć na stronach:
  - Jak działają rybki? https://www.youtube.com/watch?v=Wor962YDjPM&list=PLjl47bYR_bTd4YdZPBTkyP57awHgFO3bn&index=4&t=0s
  - Mała pomyłka https://www.youtube.com/watch?v=2neFqERCVo0&list=PLjl47bYR_bTd4YdZPBTkyP57awHgFO3bn&index=14&t=0s
  - Rodzina https://www.youtube.com/watch?v=PeqX3J6N0TQ&list=PLjl47bYR_bTd4YdZPBTkyP57awHgFO3bn&index=19&t=0s
 • Sukces Majeranków w Zakopanem
  Dziecięcy zespół regionalny Majeranki z Chabówki, działający przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej, odniósł bardzo duży sukces na jubileuszowym X Tatrzańskim Festiwalu Zespołów Góralskich ?Złote Kierpce?, który odbył się w Zakopanem. Zespół ten zdobył I nagrodę i wspólnie z zespołem Mały Zbójnicek z Zębu, otrzymał statuetkę Złotych Kierpców, przyznawaną najlepszym zespołom przeglądu.