Start
Kurenda - pomagamy uchodźcom str.11 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 11 kwietnia 2022 14:49

 • W Rabce-Zdroju działa Centrum Pomocy i Integracji Narodu Ukrainy.
  Centrum zlokalizowane jest przy ul. Do Pociesznej Wody 2A (przy basenie).
  Centrum czynne: od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-13.00.
 • Uruchomiony został dodatkowy rachunek bankowy, na którym gromadzimy pieniądze na rzecz uchodźców z Ukrainy, tym razem dla wpłat w dolarach.
  Odbiorca: Fundacja Rozwoju Regionu Rabka (FRRR)
  Nr rachunku dla wpłat w PLN 39 1020 3466 0000 9502 0173 0852 z dopiskiem POMOC UKRAINIE
  Nr rachunku dla wpłat w EURO PL 86 1020 3466 0000 9702 0173 0878 /kod SWIFT: BPKOPLPW/ z dopiskiem POMOC UKRAINIE w EURO
  Nr rachunku dla wpłat w USD PL 62 1020 3466 0000 9802 0175 2989/kod SWIFT: BPKOPLPW/ z dopiskiem POMOC UKRAINIE w USD
 • Przypominamy, na jakich zasadach uchodźcy z Ukrainy zostają zakwaterowani w pensjonatach, kwaterach, domach i ośrodkach wypoczynkowych.
  Każdy podmiot, który zgłosił się do bazy Gminnej, bądź bezpośrednio do bazy Wojewody i zadeklarował nocleg z wyżywieniem (3 posiłki dziennie), a także zabezpieczenie środków higieny osobistej otrzymuje pełne dofinansowanie na pobyt osoby skierowanej do ich ośrodka.
 • Wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  Burmistrz Rabki-Zdroju informuje , iż zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 12 marca 2022r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa – każdemu podmiotowi w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy może być przyznane świadczenie pieniężne. Wysokość świadczenia wynosi 40 zł za osobę dziennie.
 • Miasta partnerskie pomogą Rabce
  W dniu 28 lutego 2022 r. odbyło się spotkanie online, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich miast partnerskich: Chateau-Gontier (Francja), Frome (Anglia), Murrhardt (Niemcy) i Rabka-Zdrój.
  Dziękujemy miastom Chateau-Gontier, Frome i Murrhardt. Informacje z ich miast na stronach:
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02PgtJYeFKV7ggN6NqfuuyFfR1mxnW4F7i7QnnWE5RR5qxuryue4wXeLmUvG2KgT13l&id=301744959907818&m_entstream_source=timeline&__tn__=*s*s-R
  https://www.frometowncouncil.gov.uk/fromes-twin-town-ukrainian-appeal
 • Zbiórka darów dla Ukrainy
  Burmistrz Rabki-Zdroju zwraca się z gorącą prośba o pomoc dla uchodźców dotkniętych katastrofą humanitarną na Ukrainie. Urząd Miejski uruchomił punkt zbiórki darów rzeczowych dla mieszkańców Ukrainy. Punkt działa w budynku urzędu przy ul. Parkowej 2 (wejście główne do budynku). Punkt jest czynny codziennie w godzinach od 8:00 do 16:00.
  Zbieramy głównie wyroby medyczne, sprzęt medyczny, sprzęt pożarniczy i jedzenie.

Prosimy osoby, które przyjęły uchodźców, o przekazanie poniższych informacji swoim gościom.

 • Pakiety PESEL dla Ukraińców
  Urząd Stanu Cywilnego w Rabce-Zdroju wydaje pakiety, dzięki którym możliwe jest otrzymanie nr PESEL, pobiera odciski palców oraz wizerunek twarzy.
  W pakiecie znajduje się wniosek (formularz), tablicę transliteracyjną alfabetu ukraińskiego, kwitek na wykonanie darmowej fotografii, którą należy wykonać dzień przed wyznaczonym terminem zgłoszenia się do urzędu miejskiego w Rabce-Zdroju.
 • Spis uchodźców z Ukrainy przebywających aktualnie na terenie gminy Rabka-Zdrój
  W celu rozpoznania ilości aktualnie przebywających osób w gminach prosimy o wypełnienie tabeli według wzoru - https://gmina.rabka.pl/download/1282
  Prosimy o uzupełnienie go przez każdą osobę z Ukrainy przebywającą w obiektach, domach prywatnych oraz dostarczenie do Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju.
 • Informacja dla osób przemieszczających się z Ukrainy ze zwierzętami towarzyszącymi
  Zmienione zostały procedury dotyczące wjazdu podróżnych z terenu Ukrainy ze zwierzętami towarzyszącymi przemieszczanymi w celach niehandlowych. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Targu informuje, że szczepienia i oznakowanie zwierząt towarzyszących z Ukrainy wykonywane są w lecznicach lekarsko-weterynaryjnych na terenie powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego.
 • ZUS: działa infolinia dla obywateli Ukrainy
  21 marca ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim, która dotyczy świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, które przybyły do Polski po 23 lutego w wyniku konfliktu zbrojnego. Infolinia działa w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godz. od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów).
 • Rynek pracy - pomoc dla obywateli Ukrainy
  Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej uruchomił na wortalu publicznych służb zatrudnienia nową zakładkę adresowaną do uchodźców z Ukrainy o nazwie Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy. Dostępna jest ona pod linkiem: https://psz.praca.gov.pl/pomocdlaukrainy
 • UKS Romer zaprasza dzieci i młodzież z Ukrainy na bezpłatne treningi
  Uczniowski Klub Sportowy Romer Rabka-Zdrój zaprasza dzieci i młodzież z Ukrainy na bezpłatne treningi lekkoatletyczne. Kontakt pod numerem telefonu 18 26 77 030 lub przez facebook: https://www.facebook.com/uksromer.rabka