Start Rocznik 2015 (nr 40-50) nr46 Informator alergologiczny str. 18
Informator alergologiczny str. 18 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 09 sierpnia 2015 14:03

SIERPIEŃ - dobiega końca okres pylenia roślin o klinicznym znaczeniu dla osób alergicznych.   
Z grupy o bardzo dużym i dużym zagrożeniu klinicznym  pylić jeszcze będą babka, bylica i komosa, lecz stężenie pyłku tych roślin w okolicach Rabki raczej nie przekracza wartości średnich. Natomiast  stężenie pyłku pokrzywy, należącej do grupy  o średnim zagrożeniu klinicznym, w pierwszej połowie miesiąca może przekraczać wartości bardzo wysokie. Nadal dużej aktywności należy spodziewać się ze strony pleśni:  stężenie zarodników  cladosporium na pewno przekraczać będzie wartości bardzo wysokie,   penicilium  wysokie, a zarodniki   alternarii wartości średnie.
Babka - pyli wczesnym rankiem, zarówno w dni pochmurne jak i słoneczne.
Bylica -   pyli stosunkowo długo w ciągu doby - pomiędzy godz. 8 a 16, a jej pyłek wywołuje reakcje kliniczne już przy stężeniu 12 jed. W Rabce stężenie pyłku bylicy zalicza się do niskich.
Pokrzywa - jeden osobnik może wytworzyć około 100 tys. ziaren. Pokrzywę można spotkać w wilgotnych lasach, zaroślach, wysypiskach śmieci i innych siedliskach o wilgotnej glebie. W Rabce  pylenie jest obfite,  rozpoczyna się w pierwszych dniach maja  i  trwa przez 99 dni, do pierwszych dni września.
Komosa -  najczęściej spotykana na poboczach dróg, rumowiskach, nad brzegami wód. Jeden osobnik może wytworzyć około 100 tys.ziaren. W Rabce  pylenie rozpoczyna się w pierwszych dniach lipca  i  trwa przez 84 dni, do ostatnich dni września.
Zarodniki penicillium występują w Rabce przez cały rok, utrzymując w miarę wyrównane, średnie stężenie. Bez względu na porę roku, co kilkanaście dni liczba zarodników przekracza wartość średniego stężenia.
Zarodniki cladosporium występują w Rabce przez cały rok. Od stycznia do pierwszych dni maja stężenie zarodników jest bardzo niskie, natomiast od czerwca do końca listopada utrzymuje się stan wysoki.
Zarodniki alternarii nie występują przez cały rok. Praktycznie  jest to okres pomiędzy 1 czerwca a 31 października, a średnie stężenie zarodników alternarii nie przekracza stopnia średniego (50jed.).