Start Rocznik 2015 (nr 40-50) nr47 Informator alergologiczny str. 9
Informator alergologiczny str. 9 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 15 września 2015 11:55

WRZESIEŃ - w połowie miesiąca zakończy się okres pylenia roślin o klinicznym znaczeniu dla osób alergicznych.  Z grupy o bardzo dużym i dużym zagrożeniu klinicznym  pylić jeszcze będą bylica i komosa, lecz stężenie pyłku tych roślin w okolicach Rabki raczej nie przekracza wartości niskich.
Nadal dużej aktywności należy spodziewać się ze strony pleśni:  stężenie zarodników  cladosporium na pewno przekraczać będzie wartości bardzo wysokie,   penicilium  wysokie, a zarodniki   alternarii wartości średnie.
W Polsce występują liczne gatunki bylicy. Jest rośliną przydrożną, lubiącą także rumowiska, brzegi wód i zarośla. Osiąga do 240 cm wysokości, jest bardzo rozgałęziona. Koszyczki kwiatowe z drobnymi, żółtawymi lub czerwonobrunatnymi kwiatami tworzą duże wiechy. Bywa używana jako przyprawa oraz jako roślina lecznicza przy zaburzeniach menstruacji.  
Bylica pyli stosunkowo długo w ciągu doby - pomiędzy godz. 8  a 16, a jej pyłek wywołuje reakcje kliniczne już przy stężeniu 12 jed. W Rabce stężenie pyłku bylicy zalicza się do niskich, a pylenie  rozpoczyna się po 20 czerwca i trwa przez około 97 dni prawie do końca września.
Komosa to roślina jednoroczna, występuje w kilkunastu gatunkach, osiągających od 15cm do  2m wysokości, mocno rozgałęziona, najczęściej spotykana na poboczach dróg, rumowiskach, nad brzegami wód. Wymaga dużo azotu, dlatego też uważana jest za wskaźnik tego składnika pokarmowego. Kwiatostany obupłciowe, w formie kłosokształtnym tworzą kłębiki kwiatowe, w górnej części bezlistne, a w dolnej poprzerastane drobnymi liśćmi. Jeden osobnik może wytworzyć około 100 tys. ziaren. W Rabce  pylenie rozpoczyna się w pierwszych dniach lipca  i  trwa przez 84 dni, do ostatnich dni września.  
Zarodniki cladosporiumi występują w Rabce przez cały rok. Od stycznia do pierwszych dni maja stężenie zarodników jest bardzo niskie. Natomiast od czerwca do końca listopada, średnio przez ponad 65 dni utrzymuje się stan wysoki i bardzo wysoki.  
Łącznie wysokie i bardzo wysokie stężenie zarodników cladosporium utrzymuje się średnio  przez 106 dni.   
Także zarodniki penicillium występują w Rabce przez cały rok,  utrzymując w miarę wyrównane, średnie stężenie. Bez względu na porę roku, co kilkanaście dni liczba zarodników przekracza wartość średniego stężenia.
Wysoki stan stężenia utrzymuje się średnio przez 22 dni (najdłużej utrzymywał się przez 49 dni w jednym roku), a bardzo wysoki średnio przez 2 dni -  (najdłużej trwało to przez 4 dni).  
W odróżnieniu od dwóch pozostałych gatunków pleśni, których występowanie  stwierdzono w Rabce, zarodniki alternarii nie występują przez cały rok. Praktycznie  jest to okres pomiędzy 1 czerwca a 31 października. Poza tym okresem stężenie jest znikome i nie powoduje reakcji alergicznych.
Średnie stężenie zarodników alternarii nie przekracza stopnia średniego (50jed.).

Kończymy publikowanie „Informatora alergologicznego”. Do lutego lub marca, w zależności od warunków pogodowych w tych miesiącach, kiedy to zaczną pylić leszczyna i olcha, jedynym zagrożeniem dla osób alergicznych będą zarodniki pleśni  cladosporium, penicilium.   
Prowadzony przez nas informator oparty jest na wynikach badań, prowadzonych w  latach 1992-2002 przez rabczański oddział Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, pod kątem rodzaju i stężenia alergenów na terenie Rabki.