Start Rocznik 2015 (nr 40-50) nr47 Pamiętnik kulturalny str.12
Pamiętnik kulturalny str.12 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 15 września 2015 12:05

GÓRALE ŚWIĘTOWALI
W niedzielę w Amfiteatrze Miejskim w Rabce-Zdroju odbyły się uroczystości jubileuszu 85-lecia Gorczańskiego Oddziału Związki Podhalan oraz 55. rocznicy działalności Zespołu Regionalnego Kropianka – Robcusie. Świętowanie rozpoczęło się od mszy świętej odprawionej w amfiteatrze, z udziałem zaproszonych gości, dziewięciu pocztów sztandarowych, zespołów regionalnych, władz Zarządu Głównego Związku Podhalan, miasta  i powiatu. Koncelebrowało ją trzech księży, kapelanów Związku Podhalan:  Paweł Skowron, Paweł Duźniak i Paweł Mrugała. Oprawę muzyczną mszy stworzył Dziecięcy Zespół Robcusie, zagrał również organista ze Skawy Wojciech Gracz.


MOZART KONTRA SINATRA
5 sierpnia w Amfiteatrze Miejskim w Rabce-Zdroju odbyła się impreza muzyczna pn. „Mozart kontra Sinatra”.


GOŚCIE Z AFRYKI
25 VIII w Amfiteatrze Miejskim w Rabce-Zdroju odbył się niecodzienny koncert. Przed zgromadzoną publicznością wystąpiła we wtorkowe popołudnie Grupa Ewangelizacyjna Misjonarzy Klaretynów z Wybrzeża Kości Słoniowej - Claret Gospel.KSIĘŻNICZKA CZARDASZA, czyli kolejne SPOTKANIE Z OPERĄ I OPERETKĄ
Księżniczka czardasza jest najlepszą operetką  Imre Kálmána, do której libretto napisali Loe Stein i Bella Jenbach. Premiera odbyła się 13 listopada 1915 r. na scenie Johan-Straus Theater, a potem utwór święcił tryumfy na wielu scenach Europy. W sierpniu zrobił furorę w Rabce.


WERNISAŻ WYSTAWY EWY PIECHOTY „TO, CO ULOTNE, CZEGO NIE MOŻNA DOTKNĄĆ”
18 sierpnia, w Galerii „Pod Aniołem”, miał miejsce wernisaż kolejnej tego lata wystawy. TO, CO ULOTNE, CZEGO NIE MOŻNA DOTKNĄĆ to jej tytuł.
Przy muzyce zespołu Forest Trio zebrani oglądali wystawione prace i wybierali te, które im się spodobały. Aukcja zakończyła się zebraniem sumy ok. 3 tysięcy zł.
Więcej o  Ewie Piechocie i jej twórczości znajdą Państwo na str. 18.


Wernisaż wystawy prac Ewy Piechoty - foto. P.Kolecki 


XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej
Międzynarodowy Koncert Muzyki Organowej w Muzeum Regionalnym im. Władysława Orkana co roku przyciąga dosyć liczne grono słuchaczy. W tym roku odbył się już po raz dwunasty.