Start Rocznik 2016 (nr 51-62) Nr 56 Pamiętnik kulturalny. str.16
Pamiętnik kulturalny. str.16 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 14 czerwca 2016 07:05

3 maja z chóremm „Cantabile”
Od kilku lat Święto Konstytucji 3 Maja jest czczone przez chór „Cantabile” okolicznościowym koncertem i wspólnym śpiewem z jego słuchaczami.

„Dźwiękofonika” – koncert zespołu Pathman
Koncert zespołu Pathman zbiegł się z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja. Wprawdzie trudno mówić o patriotycznym czy wybitnie narodowym charakterze (w tradycyjnym pojęciu) muzyki Piotra Koleckiego, Włodzimierza Kiniorskiego i Piotra Majerczyka, lecz z pewnością wysłuchanie ich było dobrym pomysłem na zakończenie tego dnia.

14 maja – Noc Muzeów

Pogoda nie sprzyja wychodzeniu z domu. Muzeum im. Władysława Orkana o godz. 18:00 świeci pustkami, choć właśnie powinien się rozpocząć program przygotowany na Noc Muzeów. Są tylko pracownicy, Piotr Kolecki, przygotowujący sprzęt do mającego się zacząć o 21:00 koncertu, i dwoje zainteresowanych przewidzianymi atrakcjami. Kilka minut później pojawili się inni zwiedzający i Małgorzata Wierzbicka-Wójtowicz postanowiła zacząć.


Pathman w Muzeum im. W.Orkana
...
Oprócz Muzeum Orkana do „nocy w muzeum”  włączyły się  także  Muzeum Górali i Zbójników które zaprosiło na „Noc Muzeów z góralskim bajaniem” - „bajała” Irena Stopa, gawędziarka, poetka ludowa -  oraz galeria Pogotowie Sztuki rzeźbiarza Piotra Biesa.


XXXII Konkurs Recytatorski im. Antoniny Zachary-Wnękowej – wyniki i spostrzeżenia
Od trzydziestu dwóch lat organizowany jest Konkurs Recytatorski im. Antoniny Zachary-Wnękowej. Organizatorami są, jak zawsze, Burmistrz Rabki-Zdroju, Kolegium Redakcyjne wydania dzieł A. Zachary-Wnękowej, Muzeum im. Wł. Orkana, Teatr „Rabcio” oraz Miejski Ośrodek Kultury. Partnerują im Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Rabce-Zdroju, Związek Podhalan Oddział Gorczański w Rabce-Zdroju, Szkoła Podstawowa w Ponicach im. Antoniny Zachary Wnękowej i Fundacja Rozwoju Regionu Rabka.


Koncert życzeń dla Mam
Na Dzień Matki życzenia.
Najtrudniejsze na świecie.
Musi świecić w nich słońce,
róża pachnieć w bukiecie.
Ptak też musi zaśpiewać,
wiatr rozhuśtać bzu kiście,
abyś mogła się zaśmiać
długo, głośno, perliście.
Małgorzata Urbaniak
Istotnie, życzenia z okazji Dnia Matki są chyba najtrudniejsze do ułożenia, więc zaproszenie zespołu TWIST do Rabki, by 26 maja zagrał podczas „Koncertu życzeń dla Mam” był bardzo dobrym pomysłem.

Ogólnopolskie sukcesy Triolek
Zespół TRIOLA Rabka-Zdrój działający przy Powiatowym Centrum Kultury oraz soliści Pracowni Muzycznej prowadzonej przez p. Burcanów, znaleźli się w gronie laureatów XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Ludowej i Tańca Ludowego, którego finał miał miejsce w jednej z podwarszawskich gmin - Głowaczowie.

The Romers na fali
Nowo powstały zespół muzyczny  „The Romers” z I LO im. E. Romera w Rabce-Zdroju wystąpił w Nowym Targu w „Talentach Małopolski”, na którym otrzymał wyróżnienie.

Starych samochodów czar
Po raz piąty do Rabki-Zdroju, a po raz trzeci do Amfiteatru Miejskiego, zawitali posiadacze pięknych, rzadko spotykanych i czarujących zabytkowych samochodów.

Koncert Galowy i „Majówka z ŚDM”
Komitety parafialne Światowych Dni Młodzieży działające przy parafiach św. Marii Magdaleny i św. Teresy oraz Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju zaprosiły w długi majowy weekend mieszkańców i gości spędzających w uzdrowisku wolny czas na „Majówkę z ŚDM”.

Koncert Mietka Szcześniaka
Koncert Mietka Szcześniaka w Amfiteatrze Miejskim w Rabce-Zdroju pokazał, że ten niebanalny i ciekawy wokalista również w uzdrowisku ma grono swoich wiernych fanów.


Wielki sukces chóru Cantantes Angelicus
10 maja w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się  jubileuszowy X Małopolski Przegląd Chórów Projektu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska.

Za mundurem... dzieci sznurem
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się Mundurowy Dzień Dziecka zorganizowany pod honorowym patronatem burmistrz Ewy Przybyło w Amfiteatrze Miejskim w Rabce-Zdroju przez Wojskowo Szkoleniowy Ośrodek Kondycyjny, Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miejski.