Start Rocznik 2018 (nr 75-86) nr 80 Spacery po Rabce str. 7
Spacery po Rabce str. 7 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 07 czerwca 2018 16:29

Prawie wszystkie sosenki posadzone jesienią w ramach akcji ?Zielonym do góry?, przynajmniej te widoczne z deptaku wzdłuż ogrodzenia parku linowego, nie przetrwały zimy. Przypadkiem spotkałem panów Marka Cieplińskiego i Łukasza Pędzimęża, współorganizatorów tej akcji, gdy oglądali uschnięte sadzonki, mogliśmy więc porozmawiać. Oczywiście, jak to z sadzonkami bywa, część mogła uschnąć, ale - według moich rozmówców - to, że te drzewka wyglądają jak uschnięte, nie świadczy o tym, że uschły i w ciągu roku powinny się zazielenić. Patrząc jednak na sterczące z ziemi suche ?patyczki? wyraziłem swoje - chyba uzasadnione ? wątpliwości. I wtedy przypomniało mi się jedno z powiedzonek Emila Węglorza, nieformalnego wychowawcy wielu pokoleń turystów: alfabet zaczyna się na A ? A może jednak...  więc może jeszcze się przyjmą? Czas pokaże. Czy jednak sosny nadają się do takich założeń parkowych, gdy sadzi się je pod dużymi, już rosnącymi drzewami? I tu także moi rozmówcy próbowali mnie przekonać: oczywiście, sosny można prowadzić, przycinać?  Jednak, o ile mi wiadomo, obcięta lub odłamana gałąź sośnie raczej nie odrośnie, podobnie jak świerkom, rosnącym po przeciwnej stronie deptaku.  Ale może i tu warto zastosować naukę pana Emila: A może jednak....  
Poruszyliśmy też samą istotę problemu: dlaczego w centrum uzdrowiska, na terenie już gęsto  zadrzewionym, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nasze Miasto wraz z Klubem Radnych Nasze Miasto, postanowiło dosadzić jeszcze kilkadziesiąt drzew. Celem nadrzędnym ma być poprawa jakości powietrza, ale nawet zakładając, że wszystkie sosny się przyjmą, to na ich wpływ na powietrze trzeba będzie poczekać kilkanaście lat. A działania potrzebne są już. Także samo sadzenie tych sosen bez konsultacji z Komisjami Uzdrowiskową, Rozwoju oraz Ochrony Środowiska budzi nie tylko moje zastrzeżenia. W końcu nie jest to prywatna własność i jak na razie całe zagospodarowanie tej części miasta jest raczej przypadkowe. Fontanna ze słoniami ? OK, park linowy na terenie, który jeszcze niedawno raczej szpecił to miejsce - super, świerkowy lasek raczej urody nie dodaje, ale za to zasłania koszmarne bryły budynków Uzdrowiska S.A. Niektóre ustawione wzdłuż deptaku punkty małego handlu pamiątkami mogą budzić zastrzeżenia zarówno swoim wyglądem, jak i ustawieniem w ciągu komunikacyjnym, na co uwagę zwrócił pan Łukasz. Ogólnie jednak całość prezentuje się bez jakiejś ogólnej wizji. I tu pan Łukasz zaoponował: ja mam taką wizję, a mnie po raz trzeci przemknęła rzez myśl maksyma pana Emila A może jednak? Skoro jedną częścią tego terenu, tą zalesioną, dysponuje Uzdrowisko, deptak i prowadzona na nim działalność oraz teren nad kawiarnią ?Mon Ami? leżą w gestii miasta, a ogrodzoną część z parkiem linowym na dłuższy czas wydzierżawił pan Łukasz, to może te trzy podmioty spotkają się i rozpocznie się debata nad zaproponowaniem mieszkańcom wizji centrum miasta.


 

Póki co, zanim nasadzone sosny zaczną mieć jakikolwiek znaczący wpływ na jego jakość, pojawiła się nikła szansa na zdecydowaną poprawę powietrza.

Piotr Kolecki: Pani Burmistrz, podpisała Pani w maju dwa, ważne z punktu widzenia jakości powietrza, dokumenty z firmami gazowniczymi.


Ewa Przybyło: Tak. Ogólnie wiadomo, że z jakością powietrza w okresie od wiosny do jesieni nie ma problemu. Natomiast w okresie grzewczym, głównie za sprawą paliw stałych ? a więc węgla, szczególnie tego złej jakości oraz źle wysuszonego drewna, powietrze nie tylko w Rabce pozostawia wiele do życzenia. Gaz ziemny jest źródłem energii najbardziej przyjaznym dla środowiska - jest najczystszym paliwem naturalnym. Zarówno jego wydobycie, transport, magazynowanie, jak i użytkowanie - odbywają się w warunkach znacznie bardziej sprzyjających środowisku naturalnemu niż ma to miejsce w przypadku innych paliw. Ekologiczne korzyści użytkowania gazu ziemnego, komfort związany z ciągłością dostaw (bez potrzeby transportu, magazynowania surowca oraz usuwania stałych produktów spalania), nieskomplikowana obsługa urządzeń gazowych powodują, że zainteresowanie wykorzystaniem gazu ziemnego do celów socjalno-bytowych, grzewczych oraz technologicznych stale wzrasta.