Start Rocznik 2019 (nr 87-98) nr 93 Informator alergologiczny str.6
Informator alergologiczny str.6 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 07 lipca 2019 09:31

LIPIEC - SIERPIEŃ - dobiega końca okres pylenia roślin o klinicznym znaczeniu dla osób alergicznych.
Z grupy o bardzo dużym i dużym zagrożeniu klinicznym  pylić jeszcze będą babka, bylica i komosa, lecz stężenie pyłku tych roślin w okolicach Rabki raczej nie przekracza wartości średnich. Natomiast stężenie pyłku pokrzywy, należącej do grupy  o średnim zagrożeniu klinicznym, w pierwszej połowie miesiąca może przekraczać wartości bardzo wysokie. Nadal dużej aktywności należy spodziewać się ze strony pleśni.
Babka - pyli wczesnym rankiem, zarówno w dni pochmurne jak i słoneczne.
Bylica -   pyli stosunkowo długo w ciągu doby - pomiędzy godz. 8 a 16, a jej pyłek wywołuje reakcje kliniczne już przy stężeniu 12 jed.
Pokrzywa - jeden osobnik może wytworzyć około 100 tys. ziaren. W Rabce  pylenie jest obfite,  rozpoczyna się w pierwszych dniach maja  i  trwa do pierwszych dni września.
Komosa -  najczęściej spotykana na poboczach dróg, rumowiskach, nad brzegami wód. Jeden osobnik może wytworzyć około 100 tys.ziaren. W Rabce  pylenie rozpoczyna się w pierwszych dniach lipca  i  trwa do ostatnich dni września.
Zarodniki penicillium występują w Rabce przez cały rok, utrzymując w miarę wyrównane, średnie stężenie. Zarodniki cladosporium występują w Rabce przez cały rok. Od czerwca do końca listopada utrzymuje się stan wysoki.
Zarodniki alternarii występują  pomiędzy 1 czerwca a 31 października, a średnie stężenie zarodników alternarii nie przekracza stopnia średniego (50jed.).