Start Rocznik 2019 (nr 87-98) nr 93 Pamiętnik kulturalny str.17
Pamiętnik kulturalny str.17 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 07 lipca 2019 10:05
 • Dawnej Rabki CzarJuż po raz drugi letni sezon turystyczny w Rabce-Zdroju otwarto w klimacie i oprawie nawiązującej do lat przedwojennych, kiedy to uzdrowisko przeżywało lata swojej świetności. Inscenizacja, której pomysłodawcą jest Małgorzata Rybińska, a zorganizowane w tym roku przez środowisko związane z Fundacją im. Jerzego Koleckiego, miała jeszcze większy rozmach niż przed rokiem.

  Fot: Piotr Kuczaj         Więcej zdjęć i komentarze na stronach FB #Dawnej Rabki Czar, rabka.pl i gorce24.pl
 • ?Dbam o czyste powietrze?
  Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom konkursu na hasło promujące czyste powietrze i plakat promujący dbanie o środowisko naturalne odbyła się w rabczańskim amfiteatrze podczas IV Mundurowego Dnia Dziecka. Celem Konkursu było zachęcenie do aktywnego wspierania działań związanych z działa-niami na rzecz poprawy stanu jakości powietrza w Gminie Raka-Zdrój oraz ochrony środowiska naturalnego.
 • Tydzień Bardzo Małego Dziecka w Rabce-Zdroju
  Biblioteka jest szczęśliwa, że może gościć u siebie teatr. Nasze działania są zbieżne. Teatr wskazuje drogę do biblioteki i zachęca do czytania książek. A współczesna tendencja jest taka, żeby czytać książki jak najmłodszym, niemowlętom, a nawet dzieciom będącym jeszcze w brzuchach mam ? mówiła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce-Zdroju Anna Gąsior, podczas inauguracji Tygodnia Bardzo Małego Dziecka.
 • XXVIII Festiwal Piosenki Przedszkolnej
  W Rabce-Zdroju, w ramach obchodów Dnia Dziecka, odbył się XXVIII Festiwal Piosenki Przedszkolnej. Festiwal rozpoczęła sesja zdjęciowa pod pomnikiem św. Mikołaja. Następnie barwny korowód przema-szerował pod rabczański amfiteatr.
 • IV Małopolski Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej SUPERSTAR 2019
  W Rabce-Zdroju odbył się finał IV Małopolskiego Konkursu Piosenki Niemieckiej SUPERSTAR 2019. Była to otwarta impreza kulturalna dla mieszkańców oraz kuracjuszy, których, podobnie jak uczestników, powitał w amfiteatrze w imieniu rabczańskiego samorządu burmistrz Leszek Świder. Jury w składzie: K. Jurek, A. Stopińska, A. Sokołowska, M. Sroka wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach - solista i zespół.
 • Gorący dzień ? VII Festiwal Piosenki Angielskiej
  12 czerwca był bardzo gorącym dniem. Nie tylko ze względu na pogodę. Akademia Języka Angielskiego ?Perfect?, Małopolskie Centrum Edukacji, Urząd Miejski w Rabce-Zdroju i MOK zorganizowały VII edycję Festiwalu Piosenki Angielskiej. Amfiteatr Miejski był miejscem muzycznych zmagań dzieci i młodzieży szkolnej w trzech kategoriach wiekowych: do lat 9 (klasy 0-III), dzieci 10-13 lat (klasy IV-VI) i młodzież 14-16 lat.
 • Koncert uczniów Szkoły Muzycznej
  Tradycyjnie, na zakończenie roku szkolnego, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina w Rabce-Zdroju zaprosiła na Koncert Szkolny, będący podsumowaniem tegorocznej pracy. Występy uczniów i absolwentów odbyły się w Teatrze Lalek ?Rabcio?.
 • Festiwal Karpacki za nami
  W amfiteatrze w Rabce-Zdroju odbył się 43. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. To jeden z najważniejszych przeglądów dziecięcych zespołów folklorystycznych w kraju. Wzięło w nim udział 14 dziecięcych zespołów folklorystycznych z terenu Karpat i Podkarpacia, które pod muszlą prezentowały folklor dziecięcy Lachów Sądeckich, Górali Nadpopradzkich, Spiskich, Orawskich, Śląskich, Żywieckich, Kliszczackich, Sądeckich, Podhalańskich, Krakowiaków Zachodnich i Pogórza Ciężkowickiego. Oba festiwalowe dni rozpoczynały paradne przemarsze. Zespoły, prezentując muzykę, taniec i śpiew swojego regionu, uroczyście przecho-dziły deptakiem pod muszlę, wzbudzając zaintere-sowanie i podziw wśród przechodniów.