Start Rocznik 2019 (nr 87-98) nr 96 Krótko-szybko o wrześniu str.2
Krótko-szybko o wrześniu str.2 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 09 października 2019 12:45

  • Eksplozja kolorów w parku
    Tłumy dzieci i nastolatków przyciągnęła 1 września do Parku Zdrojowego impreza pn. "Eksplozja kolorów".
  • 80. rocznica wybuchu II wojny światowej
    W Rabce-Zdroju odbyły się miejskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę.
  • Pijmy rabczańską wodę
    Od nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 2 dostępne jest poidełko, z którego płynie zdrowa i krystalicznie czysta woda do picia dla uczniów.
  • Sołtys Józef Filas z Rdzawki wyróżniony
    Na XXI Dożynkach Województwa Małopolskiego, które odbyły się w Zakliczynie, rozstrzygnięto plebiscyt na Sołtysa Małopolski.
  • "Różne oblicza wody"
    Gmina Rabka-Zdrój wraz ze słowackim parterem - miejscowością Jarabina - realizuje projekt pn. "Różne oblicza wody ? rabczańska solanka i jarabiński przełom jako elementy dziedzic-twa przyrodniczego polsko-słowackiego pogranicza".
  • I Rajd Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 na Maciejową
    Ponad 350 dzieci wraz z nauczycielami i rodzicami uczestniczyło w Pierwszym Pieszym Rajdzie Szkolnym na Maciejową.
  • Tłumy na gorczańskich szlakach
    Piękna, słoneczna pogoda przyciągnęła do Rabki wielu turystów. Szlaki na Maciejową i Stare Wierchy zapełniły się rodzinami z dziećmi, rowerzystami i spacerowiczami.
  • 80. rocznica napaści ZSRR na Polskę
    17 września odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, napaści ZSRR na Polskę oraz poległych w obronie Ojczyzny.
  • Odetchnij w uzdrowisku
    W holu Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju otwarto wystawę edukacyjną "Niskoemisyjna".
    Z kolei 22 września na terenie muszli koncertowej odbył się piknik ekologiczny pt. ?Odetchnij w uzdrowisku?.
  • ?Rabka-Zdrój zielonymi płucami Krakowa?
    Urząd Miasta Krakowa w dniach 25-27 września br. był organizatorem XXVIII Konferencji Zdrowych Miast Polskich ?Dlaczego warto być Zdrowym Miastem? Jak poprawić warunki zdrowotne miast, tj. stan zdrowia ich mieszkańców oraz warunki środowiskowe?.
  • Co dalej z "Gwiazdą"?
    Przedstawiciele spółki ?Willa Gwiazda 1870" gościli w Urzędzie Miejskim w Rabce-Zdroju. Były burmistrz uzdrowiska Jan Wieczorkowski i Krzysztof Mańkowski, który postawił na nogi i odbudował część uzdrowiskową Szczawnicy, poinformowali o planach związanych z odbudową zabytkowej, ale niestety zrujnowanej willi "Gwiazda" przy ulicy Parkowej.  


Eksplozja kolorów w parku
Tłumy dzieci i nastolatków przy-ciągnęła 1 września do Parku Zdrojowego impreza pn. ?Eksplo-zja kolorów?. To popularna zabawa polegająca na wyrzucaniu w górę sproszkowane kolory holi, które tworzą wielką barwną chmurę. To też okazja do wesołej zabawy przy muzyce i ciekawych zdjęć. Impreza na placu ?Pod Grzybkiem? cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i przy-ciągnęła do parku tłumy. Było miło, sympatycznie, wesoło i oczywiście kolorowo.
Organizatorami wydarzenia były: Eksplozja Kolorów i Młodzieżowa Rada Miejska, a współfinansował je Urząd Miejski w Rabce-Zdroju i Miejski Ośrodek Kultury.
80. rocznica wybuchu
II wojny światowej
W Rabce-Zdroju odbyły się miejskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Rozpoczęły się złożeniem wiązanek kwiatów i zniczy na grobach żołnierzy na cmentarzu parafialnym przy ulicy Orkana, a następnie przy pomnikach histo-rycznych przy Deptaku. W imieniu samorządu składali je wicebur-mistrz Małgorzata Gromala i przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skowron, obecni byli też harcerze z Zarytego. Uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił w kościele św. Teresy ksiądz proboszcz Dariusz Pacula. Po mszy św. przed kościołem odbył się występ Orkiestry Dętej OSP Rabka-Zdrój pod kierownic-twem Jacka Klinowskiego. Natomiast wieczorem w kinie Śnieżka miał miejsce specjalny pokaz filmu ?Kurier?.
Pijmy rabczańską wodę
Od nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 2  dostępne jest poidełko, z którego płynie zdrowa i krystalicznie czysta woda do picia dla uczniów. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło 2 września, a w wydarzeniu tym wziął udział burmistrz Leszek Świder, prezes spółki ZWiK Bartosz Leksander oraz przed-stawiciele szkoły. Woda pochodzi z rabczańskich wodociągów, jest smaczna i można ją pić bez przego-towania. Burmistrz podkreślił, że poidełko to widoczny znak, że Rabka-Zdrój ma czystą wodę, ale też ma ono przypominać, że o czystość miasta i wód musimy się troszczyć.
Sołtys Józef Filas z Rdzawki
wyróżniony
Na XXI Dożynkach Województwa Małopolskiego, które odbyły się w Zakliczynie, rozstrzygnięto ple-biscyt na Sołtysa Małopolski. W tym roku tytuł ten przypadł Andrzejowi Królowi, sołtysowi Uniszowej w gminie Ryglice. Wydarzenie to miało jednak rów-nież rabczański akcent. Nomino-wanych do nagrody w konkursie na najlepszego sołtysa Małopolski było w tym roku 44 sołtysów, a jednym z nich, który otrzymał nominację do finału był sołtys Józef Filas z Rdzawki. Podczas odbioru wyróżnienia towarzyszył mu burmistrz Leszek Świder. Gratulujemy!
"Różne oblicza wody?
Gmina Rabka-Zdrój wraz ze słowackim parterem - miejsco-wością Jarabina - realizuje projekt pn. "Różne oblicza wody ? rabczańska solanka i jarabiński przełom jako elementy dziedzic-twa przyrodniczego polsko-słowackiego pogranicza?.
W ramach tego projektu w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju powstaje Dom Solanki. Inwestycja obejmuje przebudowę budynku "Lubogoszcz" i jego instalacji, budowę pergoli, montaż dwóch tężni zewnętrznych oraz wymianę i budowę placu oraz dojść z kostki betonowej.
Wspólna realizacja projektu przez polskich i słowackich partnerów to też okazja, aby wspólnie zasta-nowić się nad tym, jak rozwijać turystykę przyjazną przyrodzie na polsko-słowackim pograniczu, a także na ile ekologiczny produkt lokalny jest szansą na uatrak-cyjnienie turystyki pogranicza i może stanowić realne źródło dochodu dla mieszkańców tych obszarów.
Tym tematom były poświęcone warsztaty, które z udziałem polskich i słowackich partnerów odbyły się w Zakładzie Przyro-doleczniczym. Otworzył je bur-mistrz Leszek Świder, któremu towarzyszyła starościna Jarabiny Lívia Kovalčíková oraz urzędu-jący członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Karol Skrzypiec.
Pierwszy z warsztatów poprowa-dził Aleš Solár, specjalista w zakre-sie rozwoju produktu turysty-cznego i współpracy transgra-nicznej, współzałożyciel i wielo-letni dyrektor Regionalnej Organi-zacji Turystycznej ?Północny Spisz ? Pieniny?, autor i koordy-nator wielu projektów turystycz-nych, sekretarz miasta Stará Ľubovňa. Drugi z warsztatów pro-wadził Maciej Kopytek, wieloletni Prezes Fundacji Rozwoju Regionu Rabka, prezes Podhalańskiej Grupy GOPR, pomysłodawca i koordynator wielu projektów turystycznych, działacz społeczny, specjalista i pasjonat lokalnego produktu turystycznego.
Atrakcją dodatkową była degu-stacja lokalnych produktów kulinarnych przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rdzawki. Warsztaty zakończyły się zwiedzaniem Zakładu Przy-rodoleczniczego oraz poznaniem historii i właściwości rabczańskiej solanki.
I Rajd Dzieci ze Szkoły
Podstawowej nr 2 na Maciejową
Ponad 350 dzieci wraz z nauczy-cielami i rodzicami uczestniczyło w Pierwszym Pieszym Rajdzie Szkolnym na Maciejową. Naukę w szkolnych ławach uczniowie zamienili na wspólne pokonanie szlaku, biesiadowanie przy ogni-sku i śpiewanie turystycznych piosenek. Doskonała słoneczna pogoda sprzyjała miłej i radosnej atmosferze rajdu. Uczniowie brali udział w konkursach, grach  i zaba-wach. Wszyscy otrzymali  upo-minki, a integracja w plenerze doda im sił  do pracy w nowym roku szkolnym. Organizatorami rajdu była Rada Rodziców oraz Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 2 w Rabce -Zdroju,a inicjatywę wsparli: Rabczańskiemu Stowarzyszeniu Turystycznemu, Urzędowi Miejskiemu w Rabce-Zdroju, Burmistrzowi Rabki -Zdroju, Grupie Podhalańskiej GOPR, Biuro Regionalne Oriflame w Rabce-Zdroju, Marketowi Budowlanemu Tech-Bud, Firmie Blachotrapez sp. Z o.o., Willi Szarotka, C&S Daniel Zontek, Schronisko PTTK na Maciejowej.
Tłumy na gorczańskich szlakach
Piękna, słoneczna pogoda przycią-gnęła do Rabki wielu turystów. Szlaki na Maciejową i Stare Wierchy zapełniły się rodzinami z dziećmi, rowerzystami i spacero-wiczami. Popularnością cieszyły się również szlaki na Piątkową Górę, Krzywoń i  Królewską Górę, gdzie ze stojącej na szczycie góry ponad 20-metrowej wieży wido-kowej rozciągają się piękne widoki na Luboń Wielki, Beskid Wyspowy i Gorce.
80. rocznica napaści ZSRR
na Polskę
17 września odbyły się uroczys-tości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, napaści ZSRR na Polskę oraz poległych w obronie Ojczyzny. Rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji ofiar z udziałem pocztów sztandarowych, delegacji szkół, zakładów pracy i stowa-rzyszeń w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju. Nabożeństwo odprawił ks. dr Paweł Duźniak, proboszcz parafii, a po nim, także w kościele odbył się wykład dra Pawła Naleźniaka z Biura Edukacji Narodowej IPN oddział Kraków o wrześniowej agresji 1939 roku. Z kościoła uczestnicy uroczystości przema-szerowali na cmentarz parafialny przy ul. Orkana, na którym zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów na grobach żołnierzy, przy pomniku ofiar II wojny światowej oraz Krzyżu Katyńskim. Wśród gości uroczystości byli parlamen-tarzyści ? posłanka Anna Paluch, poseł Edward Siarka, senator Jan Hamerski, radni powiatowi Bartosz Leksandek i Stanisław Kiersztyn, a samorząd Rabki-Zdroju reprezentowali burmistrz Leszek Świder i przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skowron. Wszyscy oni wzięli udział również w Apelu Poległych na Deptaku Zdrojowym, gdzie przy pomni-kach żołnierzy Armii Krajowej i Związku Walki Zbrojnej, odczy-tano nazwiska poległych w obro-nie Ojczyzny z terenu Rabki-Zdroju. Uczestnicy obchodów spotkali się tu, aby przy miejscach pamięci narodowej upamiętnić tragiczne momenty naszej historii i oddać hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Szczególnie miły i ważny był udział dzieci i młodzieży z rab-czańskich szkół, którzy licznie uczestniczyli w uroczystości, a od których oczekiwać będziemy, że będą pamięć o tragicznych wyda-rzeniach z przeszłości, a naukę, która z nich płynie, przekazywać kolejnym pokoleniom.
Po przemówieniach uczestnicy uroczystości udali się do Szkoły Podstawowej nr 1 na Spotkanie Pokoleń z kombatantami oraz rodzinami żołnierzy, wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patrio-tycznych i żołnierskich.
Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Rabki-Zdroju, Koło Prawa i Sprawiedliwości Rabka-Zdrój, Gniazdo Integracji Lokalnej w Rabce-Zdroju, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Obrońców Poczty Polskiej i Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju. Obchody odbywały się pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.
Odetchnij w uzdrowisku
W holu Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju otwarto wystawę edukacyjną "Niskoemisyjna".   Mieszkańcy, podczas załatwiania codziennych spraw w Urzędzie, mogą poznać czym jest niska i wysoka emisja, jak powstaje smog, jaki wpływ ma na zdrowie człowieka, co i ile unosi się z naszego komina i jakie są na to rozwiązania. Wystawa jest częścią kampanii edukacyjno-informa-cyjnej, skierowanej do mieszkań-ców naszej Gminy ?Odetchnij w Uzdrowisku?. Ma ona zachęcać do wymiany pieców na gazowe lub nowoczesne kotły na paliwa stałe oraz skorzystania z możliwości pozyskania dofinansowania.
Z kolei 22 września na terenie muszli koncertowej odbył się piknik ekologiczny pt. ?Odetchnij w uzdrowisku?. Piękna pogoda sprzyjała imprezom na świeżym powietrzu, więc nic dziwnego, że przez cały czas trwania kolejne wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Głównym założeniem imprezy była edukacja ekologiczna mieszkańców gminy, zmiana zwyczajów na bardziej przyjazne środowisku, a zwłaszcza wymiana pieców na ekologiczne z dofinansowaniem. Impreza skierowana była do wszystkich mieszkańców: dorośli mogli spot-kać się z ekodoradcą Stanisławem Kiersztynem, wysłuchać wystą-pień burmistrza Leszka Świdra,  komendanta Straży Miejskiej Kazimierza Zapały dotyczących palenia śmieci i kontroli palenisk, oraz przedstawicieli instytucji i organizacji bioracych udział w pikniku. Natomiast dzieci uczestniczyły w spektaklu Teatru Chrząszcz w Trzcinie ?Plum i Bulb, czyli problemy z wodą? oraz mogły wziąć udział w 4 cyklach warsztatów: ekologi-cznych, muzycznych, plasty-cznych i upcyklingowych. Wiele osób odpowiedziało na apele organizatorów i ubrało się na zielono, przyniosło niepotrzebne skarpetki do zrobienia lalek teatralnych i mnóstwo zakrętek, które przyczynią się do pomocy chorej 10-miesięcznej dziew-czynce. Dzieci mogły też przyjrzeć się bliżej sprzętowi Ochotniczej Straży Pożarnej z Rdzawki, przymierzyć kaski, mundury, ale też zobaczyć czujniki czadu. W duchu ekologii odbyły się też degustacje potraw przygo-towanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chabówce, gdyż podawane były na biodegradowalnych naczyniach dostarczonych przez firmę Eco Way ze Skawiny. Ustawiono też specjalny kącik, gdzie można było znaleźć informacje o roślinach oczyszczających powietrze i zao-piekować się sadzonką bluszczu. Bardzo ciekawie przedstawiało się stanowisko organizacji Zero Waste, która namawiała do nie produkowania śmieci w ogóle i przedstawiała wiele ciekawych akcji. Szczególnie możliwą do zrealizowania w Rabce wydaje się akcja TORBY BUMERANGI ? komu z nas nie zabrakło torby na zakupy gdy wpadł do sklepu ?tylko po jedną rzecz?? A gdyby tak przy wejściu stało pudełko ze szma-cianymi, bezpłatnymi torbami? Kto potrzebuje może wziąć, a kto ma za dużo może zostawić.
Piknik miał wsparcie meryto-ryczne Krakowskiego Alarmu Smogowego i akcji ?Nie dla reklamówek?. Dużym zaintere-sowaniem cieszyło się  specjalne stoisko Zrzeszenia Pszczelarzy Gorczańskich, gdzie  można było zobaczyć Dom Pszczół.
Odbyło się też kilka konkursów o tematyce ekologicznej, podczas których można było zdobyć wyjątkowe nagrody, m.in. piłki z autografami polskiej repre-zentacji w piłce ręcznej, czujnik czadu ufundowane przez PGNiG, biodegradowalne środki higieny osobistej z firmy Panda Wanda, zestawy biodegradowalnych naczyń od firmy EKO WAY, ekologiczne produkty dla psów i kotów z salonu Kieł i Pazur, oraz zestawy prezentowe od Uzdrowiska Rabka i Body Joy. W odpowiedzi na pytania konkur-sowe można się było wspomóc wystawą o tematyce antysmo-gowej, którą na czas pikniku przeniesiono do amfiteatru.
Organizatorzy włączyli do impre-zy zbiórkę nakrętek i koncert charytatywny  na rzecz chorej Asi Podczerwińskiej. W ramach kon-certu wystąpiły zespoły Milusioki, Kinga Garb z zespołem i zespół XYZ. Odbył się też pokaz Zumby, a w Krainie Czarów dzieci mogły skorzystać z malowania twarzy i innych atrakcji. Dzięki uprzejmo-ści dyrektor MOK, koncerty trwały jeszcze po zakończeniu pikniku.
Kolejnym etapem kampanii będą edukacyjne spotkania w szkołach.
Organizatorami całej kampanii są Marta i Zezary Skroccy oraz Monika Rzonca ze Stowarzyszenia "Lokomotywa" z Rabki-Zdroju, przy współpracy z Urzędem Miejskim w Rabce-Zdroju oraz MOK. Autorem wystawy jest Piotr Kolecki. Wśród partnerów pikniku są: Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Krakowski Alarm Smogowy, PGNiG, Eko Way, Panda Wanda, Nie dla rekla-mówek, Koło Gospodyń Wiejskich z Chabówki, Zrzeszenie Pszczelarzy Gorczańskich, Body Joy, Kieł i Pazur, BRAT.
?Rabka-Zdrój
zielonymi płucami Krakowa?
Urząd Miasta Krakowa  w dniach 25-27 września br. był orga-nizatorem XXVIII Konferencji Zdrowych Miast Polskich ?Dlaczego warto być Zdrowym Miastem? Jak poprawić warunki zdrowotne miast, tj. stan zdrowia ich mieszkańców oraz warunki środowiskowe?. Powiat Nowo-tarski i Rabkę-Zdrój reprezentował radny Marek Szarawarski, który podczas sesji ?Działania na rzecz zdrowia mieszkańców ? przykłady dobrych praktyk w miastach członkowskich Stowarzyszenia? przedstawił prezentację pt. ?Ogólnopolskie Zimowe Senio-riady na Podhalu w Rabce-Zdroju?. Wystąpienie wysłuchano i obejrzano z zainteresowaniem, a podane na koniec  hasło ?Rabka-Zdrój zielone płuca Krakowa?  zaciekawiło uczestników Konferencji.
Co dalej z "Gwiazdą"?
Przedstawiciele spółki ?Willa Gwiazda 1870" gościli w Urzędzie Miejskim w Rabce-Zdroju. Były burmistrz uzdrowiska Jan Wieczorkowski i Krzysztof Mańkowski, który postawił na nogi i odbudował część uzdrowi-skową Szczawnicy, poinfor-mowali o planach związanych  z odbudową zabytkowej, ale niestety zrujnowanej willi "Gwiazda" przy ulicy Parkowej.