Start Rocznik 2020 (nr 99-110) nr 100 Spacery po Rabce str.14
Spacery po Rabce str.14

Setny numer Wiadomości Rabczańskich zbiegł się w czasie z 10. rocznicą wydania numeru specjalnego naszej gazety, który okazał się przyczynkiem do trzeciego wznowienia tytułu.  W 20 lat po zmianach ustrojowych, w wydanej w 2010 roku z inicjatywy Katarzyny i Jana Ceklarzy, przy wsparciu Fundacji Rozwoju Regionu Rabka gazecie zamieściłem tekst zatytułowany "Nasza dwudziestoletnia kulturowość". Jak zmieniła się ona przez minione 10 lat? Jaka jest nasza trzydziestoletnia kulturowość? Czy spostrzeżenia sprzed dziesięciu lat są nadal aktualne?


2010 - Na parking podjeżdża czarny samochód. Otwierają się drzwi i z wnętrza dochodzą odgłosy świadczące o rodzinnej zawartości pojazdu. Po chwili obok samochodu ląduje kupka śmieci i auto odjeżdża. Zdążyłem jeszcze dojrzeć nr rejestracyjny - to nasi goście. 5 metrów obok porzuconej kupki pusty kosz na śmieci?

2020 - I mamy rok 2020. Przechodzę przez teren tego samego parkingu przy dworcu busów. Czyżby deja vu? Żadnego samochodu nie ma, ale śmieci, z pewnością przywiezione ? firma figurująca na opakowaniach po fastfoodzie nie ma punktu sprzedaży na dworcu -  pozostały...

 "Trzy Róże" - dzisiaj tło dla banerów pani Barbary Bartuś

 

Odbudowy tej małej architektury uzdrowiskowej nie doczekaliśmy się do dzisiaj...