Start Rocznik 2020 (nr 99-110) nr 102 Kurenda - koronawirus str.4
Kurenda - koronawirus str.4

 • Komunikat Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju!
  Szanowni Mieszkańcy i Przedsiębiorcy!
  W zawiązku kolejnymi ograniczeniami wprowadzonymi przez Rząd RP informuje, iż: Urząd Miejski w Rabce-Zdroju nie będzie prowadził bezpośredniej obsługi klientów ? aż do odwołania! stanu zagrożenia epidemicznego - stanu epidemii w kraju.
  Większość spraw można załatwiać za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej (posiadając konto na www.epuap.gov.pl), podpisując je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Informacja o większości usług dostępnych online (https://eurzad.rabka.pl/#/strona/pl/strona_glowna).
 • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
  Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
 • Ograniczenie odwiedzin w Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdroju
  Prezes Zarządu Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju informuje, że do odwołania, w zawiązku z rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym, związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wprowadza ograniczenie odwiedzin pacjentów na oddziałach szpitalnych.
  Przy każdych wątpliwościach prosimy najpierw o kontakt telefoniczny.
  Termin wizyty należy przełożyć TELEFONICZNIE pod numerami:
  - Rejestracja ul. Poniatowskiego 6 - tel. 18 26 85 739, 18 26 76 146
  - Rejestracja ul. Słoneczna 3 tel. 18 26 85 706
 • Apel do pacjentów rabczańskiego szpitala
  W związku z powtarzającymi się przypadkami zatajania przez pacjentów istotnych informacji o swoim stanie zdrowia lub istotnych okolicznościach mających wpływ na podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19), zwracamy się do Państwa z prośbą o podawanie personelowi medycznemu wszelkich informacji istotnych z punktu widzenia oceny ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19), a w szczególności dotyczących:
  - objawów chorobowych,
  - przebywania w ostatnim czasie poza granicami Polski,
  - kontaktowania się z osobami przebywającymi w ostatnim czasie poza granicami Polski,
  - kontaktowania się z osobami zakażonymi lub przebywającymi w kwarantannie.
  Nie podanie przez Pacjenta prawdziwych informacji lub podanie informacji nieprawdziwych, w przypadku potwierdzenia faktu zakażenia danej osoby, powoduje konieczność poddania kwarantannie personelu medycznego mającego kontakt z pacjentem lub nawet wyłączanie z funkcjonowania całych oddziałów czy poradni, co znacząco może ograniczyć możliwość zapewnienia opieki medycznej dla innych zakażonych osób.
 • Komunikat Miejskiego Ośrodka Kultury
  Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju informuje, że w związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o czasowym zamknięci instytucji kultury, od dnia 12 marca 2020 r. do 25 marca 2020 r. zostają odwołane:
  - seanse w Kinie ?Śnieżka? ul. Nowy Świat 8
  - warsztaty w Galerii ?Pod Lilianną? ul. Nowy Świat 1
  - zajęcia szachowe, kurs języka japońskiego i mangi oraz zajęcia wokalne chórów.
  W pilnych sprawach proszę kontaktować się telefonicznie: 18 26 76 626 lub 502 985 974.
 • Biblioteka zamknięta dla Czytelników
  Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju informuje, że w związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o czasowym zamknięciu instytucji kultury, od dnia 13 marca 2020 r. do 25 marca 2020 r. Biblioteka będzie zamknięta dla Czytelników. W związku z powyższym wstrzymujemy wypożyczenia, rezerwacje oraz zwroty książek. Wszystkie wydarzenia z udziałem publiczności zostają odwołane. W dniach zamknięcia Biblioteki nie nalicza się opłat za przetrzymanie wypożyczonych materiałów.
  W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny (18) 2677449, w godz. od 8-16 lub e?mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • Zakłady Komunalne i Wodociągów i Kanalizacji ograniczają przyjmowanie stron
  Ze względu na kolejne odnotowane w Polsce przypadki zakażenia koronawirusem, Prezes Zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Rabce-Zdroju informuje, iż z dniem 16.03.2020r do odwołania.
  Kontakt z Biurem Spółki
  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  18 26-77-130
  Fax 18 26-92-262
  zwik-rabka.pl
 • Komunikat Ośrodka Pomocy Społecznej
  W związku z epidemią koronawirusa, w trosce o zdrowie Państwa oraz pracowników Ośrodka, proszę o rozważenie możliwości ograniczenia osobistego załatwiania spraw i procedowanie ich w formie korespondencji tradycyjnej lub elektronicznej. Przypominam też, by oczekując na spotkanie z pracownikiem Ośrodka, ze względu na własne bezpieczeństwo, zachować odpowiedni dystans od innych oczekujących.
  Kontakt:
  Ośrodek Pomocy Społecznej w Rabce-zdroju
  34-700 Rabka-Zdrój, ul. Parkowa 2
  tel. (18) 26 79 868 - Kierownik OPS
  fax. (18) 26 79 868
  tel. (18) 26 80 482,
  tel. (18) 26 80 477 - dział świadczeń rodzinnych
  Godziny pracy Ośrodka:
  Poniedziałek 7.45-15.45
  Wtorek 7.45-15.45
  Środa 7.45-15.45
  Czwartek 7.45-16.45
  Piątek 7.45-15.45
  w sprawach pilnych:
  tel. komórkowy 885443440 - Kierownik OPS
  tel. komórkowy 885443441 - pracownik socjalny
  www.ops. rabka.pl
  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • Nowe zasady pracy Przychodni
  W związku z rosnącym zagrożeniem epidemicznym i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów jesteśmy zmuszeni wprowadzić nowe zasady organizacji pracy Przychodni:
  przy ul. Poniatowskiego 6
  1. Wejście do Przychodni jest zamknięte.
  2. Rejestracja pacjentów odbywa się wyłącznie przez kontakt telefoniczny.
  3. Wszystkie możliwe porady początkowo odbywają się w trybie teleporady a jeżeli z takiej porady wynika, że jest konieczność osobistego zbadania pacjenta to umawiana jest porada osobista.
  Prosimy pamiętać, że pojawienie się w Przychodni chorego podejrzewanego lub z objawami zakażenia koronawirusem powoduje konieczność dezynfekcji poradni, skierowania całego personelu i obecnych w Poradni chorych na 14 dniową kwarantannę.
  Numery telefonów do Przychodni
  (czynne w dni powszednie od godz. 8:00 - 18:00):
  telefon stacjonarny: 18 26 76 515
  telefon komórkowy: 600 363 447
  telefon komórkowy: 604 901 902 (ten telefon jest czynny także w czasie dyżurów lekarzy rodzinnych w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej).
  przy ul. Podhalańskiej 21D
  - Wejście do Przychodni jest zamknięte
  - Rejestracja pacjentów odbywa się wyłącznie przez kontakt telefoniczny
  Numer telefonu do Przychodni (czynne w dni powszednie od godz. 8:00 do godz. 18:00):
  telefon stacjonarny: 18 26 76 915
  Telefony do uzyskania teleporady: 18 26 77 189 lub 508 264 355.
 • WAŻNY APEL!! ZESPOŁÓW RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
  Podczas udzielania pomocy przez personel medyczny nie należy ukrywać faktu pobytu w strefach, gdzie występował koronawirus i kontaktu z osobami zarażonymi, czy kontaktu z przebywającymi na kwarantannie w związku z podejrzeniem COVID-19. Wszelkie ukrywanie faktów i kłamstwa pacjentów podczas zbierania wywiadu przez Ratowników Medycznych i dyspozytorów mogą doprowadzić do sytuacji, w której udzielający pomocy ratownicy zgodnie z procedurami zostaną wyłączeni z dyżuru, w celu przebadania lub objęcia ich 14-dniową kwarantanną. W rezultacie z powodu braków w obsadzie, stacje pogotowia mogą zostać nawet zawieszone na jakiś czas w wyjazdach do osób potrzebujących pomocy.
 • Uzdrowiska czasowo zaprzestają działalności
  O 14 marca do odwołania, uzdrowiska zawieszają czasowo swoją działalność w związku z zagrożeniem koronawirusem.
  Jeżeli pacjent posiada potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ, skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które ma rozpocząć się po 14 marca 2020 roku ? powinien pozostać w domu. Skierowanie do sanatorium będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie, z zachowaniem obecnego miejsca w kolejce oczekujących. Szczegółowych informacji udzielą oddziały wojewódzkie NFZ. Pracownicy oddziałów Funduszu telefonują do osób, które miały w najbliższych dniach rozpocząć turnus leczniczy w uzdrowisku, aby poinformować ich o sytuacji.
  Zainteresowane osoby mogą uzyskać szczegółowe informacje telefonicznie: 12 29 88 338 i 12 29 99 379, w godzinach pracy oddziału od 8.00 do 16.00.
  Pacjenci, którzy są w tej chwili w uzdrowiskach podejmują sami decyzję o pozostaniu lub powrocie do domu.
 • Stanowisko Ministerstwa Zdrowia w sprawie rezygnacji z turnusów uzdrowiskowych
  Na podstawie § 10 ust. 2 w zw. z § 5 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, pacjent, który rozpoczął leczenie uzdrowiskowe przed dniem 14 marca 2020 roku, może kontynuować leczenie do czasu przewidzianego programem turnusu uzdrowiskowego. W tym okresie, pacjentowi przysługują świadczenia lecznictwa uzdrowiskowego, które mogą być realizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami służb sanitarno-epidemiologicznych (w tym również zabiegi fizjoterapeutyczne).
 • Nadleśnictwo zamyka szlaki i parkingi leśne
  W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii oraz odpowiadając na apel Premiera Rzeczypospolitej Polski i Ministra Zdrowia, by na czas zagrożenia pozostać w domach, nie wychodzić bez potrzeby, w trosce o zdrowie wszystkich obywateli jesteśmy zmuszeni zamknąć szlaki i parkingi leśne na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ.
 • Na co mogą liczyć osoby objęte kwarantanną?
  Jeżeli w związku z rozprzestrzenianiem się korona-wirusa jesteś objęty kwarantanną, pamiętaj - nie jesteś pozostawiony sam sobie. Otrzymasz wsparcie z wielu miejsc.
  Zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz.
  Skorzystaj z bezpłatnej aplikacji ?Kwarantanna domowa?
  Więcej informacji: www.gov.pl/kwarantannadomowa
  Infolinia techniczna tel. +48 22 165 57 44
  Koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora.