Start Rocznik 2020 (nr 99-110) Nr 105 Rabka Festival 2020 str.15
Rabka Festival 2020 str.15

Dzięki możliwościom, jakie dają nowe media, tegoroczna, siódma edycja Festiwalu odbędzie się zgodnie z planem. Będzie nieco inaczej niż w ubiegłych latach, ale wcale nie gorzej!Gdy jesienią 2019 roku planowaliśmy program tegorocznego Rabka Festival, a tematem przewodnim czyniliśmy ?żywą tradycję?, nikomu nie przyszło do głowy, jak bardzo nowoczesne sposoby komunikowania popularyzowaniu tej tradycji pomogą?- żywa tradycja i nowoczesność Rabka Festival 2020.

Niezależnie od wydarzeń o charakterze ?rozrywkowym?, Festiwal to także miejsce, w którym odbywają się inspirujące konferencje dla profesjonalistów: nauczycieli, bibliotekarzy, animatorów kultury, a także zainteresowanych rodziców. Taka konferencja, z udziałem 10 najwybitniejszych ekspertów, odbędzie się także (w Internecie) w tym roku. Na jej zakończenie wręczona zostanie nagroda ?Zwyrtała? za najlepszy pomysł promujący czytanie i zaprezentowane zostaną zwycięskie pomysły.

 

Kogo spotkacie w rabczańskim amfiteatrze? Czołówkę polskich autorów, aktorów i redaktorów, związanych z literaturą dziecięcą; piszących, ilustrujących i czytających je specjalnie dla Was.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, autorka Najlepszej Książki Dziecięcej ?Przecinek i Kropka? 2009 i 2017.

 

Michał Rusinek

Urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej fundację.

 

Marcin Szczygielski

Pisarz, dziennikarz i grafik, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 

Dorota Segda

Aktorka.Profesor sztuk teatralnych. Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

 

Jerzy Stuhr

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej lubianych polskich artystów: aktor, reżyser, wykładowca i wieloletni rektor Krakowskiej PWST, a także autor kilku książek, które, podobnie jak filmy i spektakle z jego udziałem, spotkały się z gorącym przyjęciem.

 

Katarzyna Fus

? urodziła się w 1991 roku w Kolbuszowej. Studiowała na ASP w Krakowie i w Perugii, mieszka i pracuje w Krakowie. Zawodowo zajmuje się głównie ilustracją dziecięcą i grafiką do wydarzeń kulturalnych.

 

dr Ewa K. Czaczkowska

? historyk, dziennikarka, pisarka. Adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW, ekspert ds. naukowych Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, członek Zespołu Redakcyjnego dzienników prymasa S. Wyszyńskiego Pro memoria.

 

Spotkania będą prowadzić:

Martyna Chuderska

Dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom. Z radiem związana od ośmiu lat. Jurorka konkursów dla dzieci i młodzieży, zarówno literackich jak i wokalnych.

 

Barbara Gawryluk

Ukończyła filologię szwedzką na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumaczy z języka szwedzkiego, między innymi książki Martina Widmarka. Od 1992 roku jest dziennikarką Radia Kraków.

 

Krystyna Zabawa

Krystyna Zabawa ? urodzona w Gliwicach krakowianka od 33 lat; dr hab. nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, profesor Ignatianum.