Start Rocznik 2020 (nr 99-110) Nr 106 Spacery po Rabce str.10
Spacery po Rabce str.10

Wybraliśmy Prezydenta na ósmą kadencję. Po najdłuższej w historii III RP kampanii wyborczej, w II turze, różnicą zaledwie 422 385 głosów, zwyciężył ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda. Zagłosowało na niego 10 440 648 wyborców, czyli 51,03% uprawnionych. Rywalizującego z nim Rafała Trzaskowskiego poparło 10 018 263 głosujących (48,97%). Frekwencja wyniosła 68,18 %.
Niemal identyczną frekwencję odnotowaliśmy w naszej gminie ? 68,43%. Wyniki w poszczególnych obwodach na terenie naszej gminy zamieszczamy poniżej.

...

 

A tymczasem gminne życie biegnie swoim rytmem. Remonty ulic, przebudowa i rozbudowa zabytków, niekoniecznie zgodne z własnymi przepisami działania w strefie ?A?, zawirowania w Radzie, pomysły studentów Politechniki Krakowskiej na nowe centrum Rabki?

Piotr Kolecki: Zabytkowy do niedawna budynek ?Wawel?, będący jedną z dwóch rabczańskich budowli w stylu zakopiańskim, raczej już zabytkiem nie jest. Być może więc dlatego inwestor mógł dobudować do niego nadziemną przewiązkę łączącą budynek z postawionym obok garażem. Uważa Pan, że stać Rabkę na takie pozbywanie się lub niszczenie typowo uzdrowiskowej, zabytkowej zabudowy?

Leszek Świder: Pyta Pan czy nas stać na pozbywanie się zabytkowej zabudowy? Nie stać nas. Pamięta Pan dobrze, zapewne mieszkańcy również, ile pięknych zabytkowych budowli zniknęło z krajobrazu Rabki, a były one żywym dowodem uzdrowiska o 150-letniej tradycji. Na budynki, które są prywatną własnością, nie mamy zbyt dużego wpływu, dlatego jako gmina chcielibyśmy uratować budynki będące we władaniu gminy, ale procedura nie należy do łatwych i jest kosz-towna. Jako gmina uzdrowiskowa musimy zrobić wszystko, by uratować to, co się jeszcze da. Projektant kończy projekt willi ?Pod Aniołem?, wykonaliśmy inwentaryzację willi ?Antonina?, ?Lilianna?, ?Krzywoń? i ?Warszawa?. Konserwator zabytków nie tylko nas kontroluje, ale też mobilizuje i wskazuje następne kroki, oczekując wyprowadzenia lokatorów z tych budynków, jednak tego nie da się zrobić bez pieniędzy. Złożyliśmy wniosek do ministerstwa, ale nie otrzymaliśmy środków. Willa ?Pod Aniołem? to przybliżony koszt 4,6 mln, prace przy pozostałych 4 budynkach są wyliczone na 16,8 mln. Nie może nas to jednak zniechęcać, bo nie stać nas na to, by te budynki stracić.


Tężnie? Raczej składziki chrustu.


Ten plac leży w strefie "A" - w Statucie takie użytkowanie jest niedozwolone.