Start Rocznik 2020 (nr 99-110) Nr 106 Z historii Rabki. Tajemnica "Kominiarza" str.12
Z historii Rabki. Tajemnica "Kominiarza" str.12

W historii Rabki istnieje jeszcze wiele niewyjaśnionych tajemnic naszej  najnowszej historii. Jedną z nich jest tajemnica "Kominiarza", człowieka, który blisko rok "trząsł" naszą miejscowością, kierując jedną z najbardziej aktywnych grup podziemia zbrojnego, działającą bezpośrednio w Rabce. Kim był i skąd się wziął pozostanie już chyba na zawsze jego sekretem, który zabrał ze sobą do grobu. Zniknął tak samo niespodziewanie, jak się pojawił.


Stoją od lewej: Tomasz Czyszczoń ps. "Pstrąg", Józef Dyda ps. "Dar", Henryk Głowiński ps. "Groźny", Antoni Wąsowicz ps. "Roch", Adam Domalik ps. "kowboj", Józef Kościelniak ps. "Dzięcioł", Jóef Świder ps. "Pucuła", Włodzimierz Nawara ps. "Włodek", Czesław Stolarczyk ps. "Guc", Jan Osiecki ps. "Bartek", Jan Zapała ps. "Janosik".
W drugim rzędzie: Stanisław Kaciczak ps."Bocian", Stanisław Wróbel,ps."Bimber", Marian Stawiarski ps. "Kominiarz", Wojciech Krzeszewski ps."Baca"Ignacy Wacławik psz."Kula".
Leżą: Ludwik Babiński ps."Tur" i Tadeusz Kościelniak ps. "Silny".

Polegli 9.11.1946r. w Bielance (od góry) Jan Osiecki ps. "Bartek" i uznany za "Groźnego" Marian Stawiarski ps. "Kominiarz"