Start Rocznik 2020 (nr 99-110) Nr 106 Pamiętnik Kulturalny str.13
Pamiętnik Kulturalny str.13

17 lipca w wieku 87 lat zmarł Julian Staniewski. Pochowany został 20 lipca na cmentarzu komunalnym na Zaborni.


Julian Staniewski - foto Piotr Kuczaj.

 • XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka
  XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka rozpoczął się 21 lipca, tradycyjnie w starym kościółku - Muzeum Orkana. W koncercie inauguracyjnym wystąpił tercet: Daniel Prajzner ? organy, Kinga Brandys-Wójciak ? mezzosopran, Miriam Wójciak ? piano. W tym samym miejscu, 28 lipca, odbył się koncert finałowy Festiwalu, w którym wystąpili: Witold Zalewski ? organy; Hanna Zalewska ? organy i Igor Sikorski ? marimba. Tegoroczny, ostatni już festiwal poświęcony był w hołdzie św. Janowi Pawłowi II w 100-lecie Urodzin. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Witold Zalewski, organista Królewskiej Katedry na Wawelu, organizatorem Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju, a partnerem Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju.
 • Rabka Festiwal 2020
  Tegoroczna, siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festiwal 2020, z uwagi na sytuację epidemiczną była inna niż dotychczasowe. Większość wydarzeń można było śledzić w Internecie, a tylko część odbywała się na żywo m.in. w amfiteatrze miejskim. Więcej informacji o festiwalu, a także wszystkie sfilmowane warsztaty i wydarzenia do obejrzenia na www.rabkafestival.pl
 • Książka dr Katarzyny Ceklarz nominowana do nagrody w prestiżowym konkursie "Książka Górska Roku 2020"
  Książka rabczanki dr Katarzyny Ceklarz pt. "Sebastian Flizak (1881-1972) - etnograf na tle swojej epoki", zakwalifikowana została do konkursu "Książka Górska Roku 2020" w ramach 25. Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku - Zdroju.
  To nie jedyna nominacja dla rabczańskiej etnolog. W konkursie bierze też udział inna książka, której wraz z Reginą Wicher jest współautorką - "Widok z okna" (Babiogórskie Centrum Kultury).