Start Rocznik 2020 (nr 99-110) Nr 107 Kurenda - koronawirus str.2
Kurenda - koronawirus str.2

 • Powiat Nowotarski w strefie czerwonej.
  Wszystkie osoby przebywające na terenie powiatu są zobowiązane do noszenia maseczek poza domem, w urzędach, sklepach, w busach i autobusach, w kościołach i innych miejscach publicznych.
  Obowiązuje zakaz:
  - Organizacji wydarzeń kulturalnych,
  - Organizacji zgromadzeń powyżej 150 osób,
  - Organizacji wesel i spotkań powyżej 50 osób,
  - Funkcjonowania parków rekreacyjnych, parków rozrywki i wesołych miasteczek,
  - Funkcjonowania sanatoriów i rehabilitacji uzdrowiskowej,
  - Funkcjonowania klubów nocnych i dyskotek,
  - Funkcjonowania saun, solariów.

 

 • Komunikat Burmistrza Rabki-Zdroju
  Szanowni Państwo!
  W związku z wprowadzeniem czerwonej strefy w powiecie nowotarskim Urząd Miejski w Rabce-Zdroju będzie czynny tak jak do tej pory z zachowa-niem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Prosimy aby jak najwięcej spraw załatwiać w formie pisemnej lub telefonicznej. Jeżeli jest konieczna osobista wizyta w Urzędzie (wyłącznie w sprawach pilnych), proszę przed przyjściem o wcześniejsze umówienie terminu wizyty telefonicznie:
  Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, ul. Parkowa 2,  tel. 18 2692000 fax. 18 2677700,  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 • Burmistrz interweniuje
  W związku z wprowadzeniem strefy czerwonej, leczenie uzdrowiskowe w miejscowościach uzdrowiskowych na terenie powiatu nowotarskiego zostało - decyzją Ministerstwa Zdrowia - zawieszone do odwołania. Na wniosek branży uzdrowiskowo-turystycznej burmistrz Leszek Świder skierował do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego pismo:
  "Szanowny panie Ministrze, w projekcie rozporządzenia, od dnia 21 sierpnia 2020r. strefą czerwoną objęto powiat nowotarski, na terenie którego znajdują się duże uzdrowiska tj. Uzdrowisko RABKA S.A., Śląskie Centrum Rehabilitacyjno Uzdrowiskowe, Sanatorium Cegielski, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc ? oddział terenowy w Rabce-Zdroju. Jak wynika z danych sanepidu / dane z 20.08.2020r./ liczba zakażonych w Gminie Rabka-Zdrój wynosi 33 osoby, na ogólną liczbę zakażonych w powiecie nowotarskim wynoszącą 365 osób. ..."

 

 • Trzy kolory bezpieczeństwa|
  W sierpniu weszły w życie nowe zasady unikania zakażenia koronawirusem. Zostały wyznaczone trzy strefy: zielona, żółta i czerwona w zależności od tego, ile osób jest chorych na terenie danego powiatu. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. W ten sposób ograniczenia będą dotykały tylko te obszary, których jest wyższe ryzyko zakażenia. Lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia, będzie się zmieniać w zale-żności od aktualnych danych o zakażeniach i będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.
  Obostrzenia dla poszczególnych stref w zakresie:

 • Nieodpłatna pomoc prawna tylko zdalnie
  W celu minimalizacji zagrożenia, od 24 sierpnia 2020r. do odwołania nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie są udzielane wyłącznie za pomocą środków komunikacji na odległość. Zapisy na porady pod nr telefonu 18 26 61 300 (od poniedziałku do piątku w godz.7.30-15.30) lub za pośrednictwem strony internetowej www.nowotarski.pl/nieodplatna-pomoc-prawna/

 

 • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 września
  Od 1 do 20 września 2020 r. rodzice mogą znowu korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

 

 • Ograniczenia w Rabce-Zdroju
  Burmistrz Rabki-Zdroju informuje, że w związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącymi funkcjonowania fontann, instalacji wodnych typu ?dry-plaza? i podobnych oraz tężni ulicznych w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce, wewnętrzna tężnia solankowa oraz urządzenia hydrorekreacyjne znajdujące się na Bulwarach nad Poniczanką, będą nieczynne do odwołania.

 • SARS-CoV-2 u pracownika UM
  W związku z wykryciem obecności koronawirusa Sars-CoV-2 u jednego z pracowników Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju, przeprowadzona została dezynfekcja wszystkich pomieszczeń w budynku.