Start Rocznik 2020 (nr 99-110) Nr 107 Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR str.21
Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR str.21

 

 • 27.07-03.08.2020
  Góry przeżywają prawdziwe oblężenie. Szlaki pełne turystów, warunki turystyczne bardzo dobre.
  To szczyt sezonu letniego. Apelujemy do turystów, którzy parkują samochody, żeby nie zastawiać wjazdów na drogi leśne czy szlaki- uniemożliwia to przejazd Służbom Ratowniczym.
 • 3 - 9.08.2020
  W ostatnim tygodniu ratownicy naszej Grupy przeprowadzili trening ratowniczy na rzekach górskich na Dunajcu, w przyszłym tygodniu planowane jest szkolenie śmigłowcowe wraz z Policją.
  W dniu 7.08 na torze kajakowym w Krościenku nad Dunajcem odbył się kolejny trening ratowników GP GOPR. Szkolenie odbyło się z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych związanych z COVID - 19.
  Lato w pełni. Ruch turystyczny bardzo duży w górach, a na szlakach warunki bardzo dobre.
 • 10 - 16.08.2020
  W dniu 10.08 przewodnicy psów ratowniczych GP GOPR gościli na poligonie Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza (GPR) OSP KĘTY, gdzie wspólnie przeprowadzili trening.
  W dniach 10 - 14.08 ratownicy GOPR oraz funkcjonariusze Policji odbyli wspólne szkolenie na śmigłowcu BlackHawk, podczas którego ćwiczono techniki linowe wykorzystywane przy współpracy ze śmigłowcem.
  Szczyt sezonu letniego w górach. Jak co roku Podhale w połowie sierpnia zapełniło się turystami.
 • 17 - 24.08.2020
  W dniach 21-23.08 na Jurze kandydaci na ratowników GP GOPR brali udział w szkoleniu technicznych w ramach kursu I stopnia Ratownictwa Górskiego, gdzie trenowali techniki wspinaczkowe, taternictwa jaskiniowego oraz podstaw ratownictwa wysokościowego.
  Wakacje powoli dobiegają końca. Jednak ruch turystyczny w górach jest jeszcze bardzo duży.
 • 25 - 30.08.2020
  W ostatnim tygodniu dwóch kursantów z naszej Grupy wzięło udział w kursie wstępnym na cykl kursów tzw. II stopnia, czyli kursów, których zaliczenie konieczne jest do uzyskania stopnia starszego ratownika górskiego. Zajęcia odbywały się w rejonie Podlesic na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W ramach zajęć szkolono się z zakresu technik wspinaczkowych, technik jaskiniowych oraz ratownictwa wysokościowego. Zajęcia współprowadził jeden instruktor z naszej Grupy.
  Ponadto w dniu 29.08.20 na przystani flisackiej w Sromowcach Niżnych odbyło się? szkolenie z zakresu ratownictwa na rzekach górskich i udzielania pierwszej pomocy. W zajęciach uczestniczyli pomocnicy trzeciego roku (kandydaci na flisaków). Podczas ćwiczeń? omawiano elementy związane z udzielaniem pomocy turystom w sytuacjach szczególnych mogących wydarzyć? się? podczas obsługi ruchu turystycznego, jak i w praktyce pokazywano wykorzystywanie sprzętu ratunkowego, którym dysponują pienińscy flisacy.
  W ostatnim tygodniu wakacji w górach panował bardzo duży ruch turystyczny, ale na szczęście nie przełożyło się to na szczególnie dużą liczbę akcji i interwencji.W tym wyjątkowym roku będzie Was w górach jeszcze więcej. Pomóż sprawić, aby każdy mógł się poczuć bezpiecznie. Wraz z marką BMW Polska zbieramy fundusze na specjalistyczny sprzęt i szkolenia dla ratowników GOPR.
Jeśli tak jak my masz góry w sercu? przyłącz się! Więcej na www.jestemzgor.pl