Start Nr 112 Kurenda - koronawirus str.2
Kurenda - koronawirus str.2

 • Zaszczep się w Rabce-Zdroju
  Ministerstwo Zdrowia podało adresy placówek, w których będzie można się zaszczepić na COVID-19. W Rabce-Zdroju będą to cztery placówki: Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ziemiańscy sp. jawna - ul. Podhalańska 21D; Szpital Miejski w Rabce-Zdroju-Izba Przyjęć, ul. Słoneczna 3; Przychodnia E.Macioł - Gabinet Medycyny Rodzinnej, ul. Poniatowskiego 6; Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc ul. Prof. Jana Rudnika 3B.
 • Szczepienia w szpitalu
  W Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdroju rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19 dla pacjentów z grupy 1. Pierwszego dnia zaszczepiono 18 osób, najstarsza z nich osoba miała 95 lat. Każdego tygodnia placówka planuje szczepić 30 osób. Numer telefonu do punktu szczepień: 512-283-247 (rejestracja pon.- pt. w godz. 08.00 - 14.00).
  Przypominamy też, że w rabczańskim szpitalu można wykonać szybki i wiarygodny test antygenowy na obecność SARS-CoV-2.
 • Dlaczego warto się zaszczepić?
  Z 95% prawdopodobieństwem uchroni Cię przed zakażeniem COVID-19. Szczepiąc się, myślisz również o innych, o członkach rodziny, przyjaciołach i znajomych, a także nieznajomych, spotkanych przypadkiem na ulicy, czy w sklepie. Dzięki Tobie zwiększy się również ich bezpieczeństwo. Poprzez zaszczepienie przerwiesz łańcuch zakażeń.
  Szczepionki na koronawirusa są dobrowolne, bezpłatne i skuteczne.
 • Proces szczepień
  Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień proces będzie realizowany etapami. Po zaszczepieniu osób z grupy ?zero? (personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, osóby zatrudnionych w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, studenci medycyny), od 15 stycznia ruszyła rejestracja dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Mogą także zgłosić online chęć zaszczepienia się osoby, które skończyły 18 rok życia.
  Kolejność szczepień:
  Etap 0 - pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
  Etap 1 - pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo - Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele.
  Etap 2 - osoby w poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
  Etap 3 - przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.
  Link do punktów szczepień: www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien
 • Transport na szczepienia COVID-19
  Informujemy, iż w związku z możliwością poddania się szczepieniu na COVID-19 osoby starsze, które mają ograniczoną mobilność, a także osoby niepełno-sprawne będą mogły zgłosić potrzebę transportu pod nr tel. 18 26 80 478 lub 18 26 91 550.
  Zgłoszenia można dokonać w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju od poniedziałku do piątku od 9.00 do 14.00.
 • Obowiązek informacyjny
  Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U.UE.L. z 2016r. Nr 119, s.1 ze zm.) - dalej: ?RODO? informuję, że Administratorem Państwa danych jest Gmina Rabka-Zdrój (ul. Parkowa 2, 34-700 Rabka-Zdrój, telefon kontaktowy: 18 2692000)
 • Pomoc dla przedsiębiorców
  Rada Miejska w Rabce-Zdroju, na wniosek burmistrza Leszka Świdra podjęła uchwałę w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z negatywnym ponoszeniem konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.
 • Tarcza Finansowa PFR 2.0
  Do 28 lutego PKO Bank Polski będzie przyjmował wnioski od przedsiębiorców o subwencje z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju, za pośrednictwem serwisów bankowości internetowej iPKO biznes i iPKO. Więcej informacji o Tarczy 2.0 można znaleźć na stronach: pkobp.pl/tarcza-finansowa-pfr-2 oraz pfr.pl/tarcza20
 • Kolejne zwolnienia i postojowe z ZUS
  O umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń oraz ponowne świadczenie postojowe (do dwóch razy) będą mogli wystąpić między innymi przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, organizatorzy targów, wystaw i kongresów, prowadzący różne formy edukacji, obiekty noclegowe, uzdrowiska, pralnie, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki, fizjoterapeuci i paramedycy. Ze zwolnienia ze składek za grudzień i styczeń skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.