Start Nr 116 nie-ŁAD-nie, czyli 10 problemów głównych str. 1
nie-ŁAD-nie, czyli 10 problemów głównych str. 1

Jeszcze dobrze nie ochłonęliśmy po ogłoszonym w pierwszych dniach maja Krajowym Planie Odbudowy, a już kilkanaście dni później przedstawiony został kolejny, rewolucyjny, pomysł PiS - "Polski Ład". Tradycyjnie podstawą także tego plano-ładu są filary. W sumie to tych filarów trochę już mamy. W 2016 roku, wtedy jeszcze wicepremier, Morawiecki przedstawił podczas konferencji "Asy Polskiej Gospodarki" pierwsze cztery filary: ludzie, kapitał, technologie oraz współpraca państwa z przedsiębiorcami. Rok później poznaliśmy "Plan Morawieckiego", a w nim 5 filarów rozwoju polskiej gospodarki: reindustrializacja, innowacje, budowanie oszczędności, wsparcie eksportu i rozwój społeczny. Co dzisiaj podpierają te filary? Ile pieniędzy na nie wydano i co z tego zrealizowano? Takie zestawienie powinno poprzedzić stawianie nowych filarów. A jednak nie poprzedziło. Teraz postawionych zostanie jeszcze kolejnych 10: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

A na czym polega ten nowy "Polski Ład"? Jak mówi stare powiedzenie, "zależy gdzie ucho przyłożyć". No to zacznijmy od najważniejszej osoby w państwie i posłuchajmy prezesa Kaczyńskiego, którego kilka majowych wypowiedzi wiele tłumaczy, na czym ten nowy "Polski Ład" ma polegać i jakie problemy rozwiązywać.

Problem nr 1 - po co nam "Polski Ład"? - prezes Kaczyński odpowiada: "Polski Ład" ma zrealizować polskie marzenia. A prezes jako "ojciec narodu" doskonale zna nasze marzenia: ...Polacy są głęboko przekonani, że należy im się takie życie jak na Zachodzie. Chcemy te słuszne aspiracje zaspokoić. No niby jasne, ale nie do końca, bo dalej prezes tłumaczy: Polski Ład jest oparty o polskie wartości. Polska opar-ta o tradycje i solidarność. To jest głęboko osadzone w naszej tradycji i myśleniu... No i tu już nie bardzo rozumiem, jak pogodzić tę naszą polskość z zachodnim życiem, jak uchronimy nasze tradycje, gdy to właśnie tam, na Zachodzie, rodzą się różne fronty w te tradycje godzące, o czym często ostrzega w swoich wystąpieniach prezes Kaczyński.

Problem nr 2 - kto w Polsce podejmuje najważniejsze decyzje, ...