Start
Pamiętnik Kulturalny str.16 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 15 sierpnia 2021 18:02

 

  • VIII Rabka festiwal
    W siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w dworcu kolejowym w Rabce-Zdroju odbyło się oficjalne otwarcie ósmej edycji Rabka Festiwal, dorocznego, międzynarodowego festiwalu literatury dziecięcej. W oficjalnej inauguracji udział wzięli: główna organizatorka Iwona Haberny z agencji promocyjnej OKO, burmistrz Leszek Świder i dyrektor biblioteki Anna Gąsior. Otwarciu festiwalu towarzyszył wernisaż wystawy ilustracji Marianny Oklejak do książki Justyny Bednarek "Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej", Warto zaznaczyć, że festiwalowe wydarzenia rozpoczęły się już we wtorek. W altanie na bulwarach nad Poniczanką zainaugurowała swoją działalność plenerowa galeria, w której można oglądać facebookowe portrety pisarzy, wykonane przez Tomasza Brodę. Plenerową wystawę można było również spotkać w Parku Zdrojowym.

    Mała książka – Wielka Sztuka.
    Wielcy mistrzowie polskiej ilustracji dziecięcej: Iwona Chmielewska, Elżbieta Wasiuczyńska, Józef Wilkoń


  • Wystawa prac Tomasza Brody

  • Miejska Biblioteka Publiczna dołączyła do bibliotek należących do systemu Academica
    Academica to cyfrowa wypożyczalnia między-biblioteczna książek i czasopism naukowych. Na stronie www.academica.edu.pl istnieje możliwość zintegrowanego, pełnotekstowego przeszukiwania artykułów i publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy, monografii, podręczników i skryptów oraz całych numerów czasopism.
  • Premiera filmu Dziady śmigustne
    Muzeum im. Władysława Orkana zrealizowało film pt. Dziady śmigustne, dofinansowany ze środków MKDNiS w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.
    Wspomnieniami podzielili się: Jerzy Kaim, Maria Markiewicz, Maria Cygal, Zofia Michałek. Pokaz wyrobu stroju dziada śmigustnego oraz akcesoriów kolędniczych prowadzili: Tomasz Jarosz, Michał Koza, Waldemar Wolwowicz, Tomasz Wątor. Scenariusz filmu i badania terenowe: Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, Natalia Klęsk. Realizacja wideo i montaż Aleksander Hordziej, Materiały archiwalne ze zbiorów: Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej. https://www.youtube.com/watch?v=FIIeIytIdZM&feature=emb_imp_woyt
  • Jarmark w Muzeum Orkana
    Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, z okazji odpustu w parafii św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju, w Muzeum im. Wł. Orkana odbył się tradycyjny jarmark. Co roku biorą w nim udział twórcy ludowi i rękodzielnicy od Nowego Sącza po Żywiec, którzy prezentują tu i sprzedają zainteresowanym swoje wyroby.
  • Beskidzkie rytmy i smaki w Rabce-Zdroju
    VIII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”, organizowany w ramach corocznej akcji Odkryj Beskid Wyspowy, po raz kolejny zagościł w Rabce-Zdroju. Celem imprezy jest promocja wśród odwiedzających nasz region turystów kultury regionalnej i atrakcji Beskidu Wyspowego.
  • Wystawa czasowa „Dziady śmigustne - tradycja wiosennego kolędowania”
    Dziady śmigustne to rodzaj wiosennego kolędowania. Jest to dawna, ważna tradycja cyklu dorocznego. Obrzęd ten na przełomie XIX/XX w. był powszechnie kultywowany w wielu wsiach południowej Małopolski (w najbliższej okolicy m.in. Lubomierz, Dobra, Stróża (w pow. limanowskim), Chyszówki, Szczyrzyc, Skrzydlna, Jodłownik, Jurków, Półrzeczki, Porąbka, Kasina Wielka, Gruszowiec, Wierzbanowa i Wiśniowa). Ten archaiczny zwyczaj spotykany był również u innych grup etnograficznych m.in. u Górali Sądeckich w Szczawie i Kamienicy znany pod nazwą turkoce, a także we wsiach powiatu bocheńskiego.