Start Rocznik 2022 (nr 123-134) Nr 131 Kurenda - informator samorządowy str.7
Kurenda - informator samorządowy str.7 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 września 2022 13:52
 • Szanowni Państwo,
  zakończyliśmy zasadniczy etap prac związanych z opracowaniem projektu Strategii Rozwoju Gminy Rabka-Zdrój na lata 2022-2030, obejmujący w szczególności przeprowadzenie analiz statystycznych i strategicznych, realizację warsztatów z udziałem środowisk lokalnych, a także prace eksperckie. Powstał tym samym projekt dokumentu, stanowiący efekt naszych wspólnych, dotychczasowych działań. Projekt dostępny pod adresem:
  https://gmina.rabka.pl/download/1394

 • Zakończyła się budowa chodnika, który jest łącznikiem między Parkiem Zdrojowym a parkiem przy Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym. Park przy Centrum od początku był zapowiadany, jako przedłużenie zdrojowego, a teraz dzięki łącznikowi przez osiedle blokowe staje się to faktem.

 • Dobiega końca budowa nowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ponicach. Budynek w większości ma już ocieplenie i elewację, w środku wykonane zostały instalacje centralnego ogrzewania, woda i prąd, są wylewki i tynki. Do wykonania pozostały prace wykończeniowe.

 • Z Google Play i AppStore pobrać można aplikację Transparentne Jednostki Samorządu Terytorialnego (https://wkontakciejst.pl/), która daje mieszkańcom możliwość sprawnego zgłoszenia awarii, usterek czy zagrożeń, a z drugiej strony daje urzędowi możliwość przesyłania do mieszkańców ogłoszeń, zaproszeń czy też alertów. Warto ją zainstalować w swoim telefonie, gdyż umożliwi to dobry kontakt zarówno miszkańców z Urzędem, jak i Urzędu z mieszkańcami.

 • Urząd Marszałkowski udostępnił do konsultacji projekt zmienionej uchwały antysmogowej dla Małopolski. Wszystkie stare kotły tzw. "kopciuchy" powinny zostać wymienione do końca 2023 r. Od 1 stycznia 2024 roku nie można użytkować bezklasowych kotłów na węgiel i drewno. Należy je wymienić na m.in. kocioł gazowy, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, pompę ciepła, kocioł olejowy lub kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu. Od 1 stycznia 2024 roku dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej powinna zawierać dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka.
  Przypomnijmy, że Rada Miejska w Race-Zdroju podjęła uchwałę nr LIII/441/22 z dnia 29 czerwca 2022 r. w sprawie Rezolucji dotyczącej zmiany Uchwały Nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

 • 17 sierpnia weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia ws. wzoru wniosku o dodatek węglowy. Oznacza to, że gospodarstwa domowe mogą już przystąpić do wnioskowania w rabczańskim OPS o wypłatę 3000 zł dodatku na zakup węgla.

 • W budynku PTTK przy ulicy Piłsudskiego 1 w Rabce-Zdroju oficjalnie otwarta została Pracownia Młodzieżowa, miejsce spotkań dla rabczańskiej młodzieży. Udało się je stworzyć dzięki działaniom Stowarzyszenia Europe4Youth, PTTK Oddział Rabka-Zdrój oraz Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju, we współpracy z Młodzieżową Radą Miejską. To przestrzeń dla osób w wieku 13-26 lat, otwarte na inicjatywy, warsztaty, projekcje filmowe, wypoczynek, naukę, spotkania ze znajomymi i ulubione działania.