Start Nr 147 Pamiętnik kulturalny str.13
Pamiętnik kulturalny str.13
 • W Miejskiej Bibliotece Publicznej miało miejsce rozstrzygniecie XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „ List do Św. Mikołaja”. Na konkurs wpłynęło 152 prac z Rabki, okolic i wielu miejsc Polski. Jury w składzie: Pani Magdalena Zalewska – Tomalak i Pani Elżbieta Kowalczyk - polonistki, spośród wszystkich prac wybrały 20 najpiękniejszych. Nagrody laureatom wręczyli Leszek Świder Burmistrz Rabki - Zdroju i Bolesław Bara Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Promocji - który wcielił się w rolę Św. Mikołaja.

 • W Rabce-Zdroju gościła postać niezwykła – znana, lubiana aktorka teatralna i filmowa, na co dzień związana z Teatrem Narodowym w Warszawie, profesorka Akademii Teatralnej w Warszawie – Anna Seniuk. Spotkanie z nią odbyło się w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju.

 • W Przemyślu odbyła się gala wręczenia medali Gloria Artis - Zasłużony Kulturze. Wyróżnienie nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego za zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej, odebrał z rąk marszałka Marka Kuchcińskiego artysta-rzeźbiarz z Rabki-Zdroju dr Piotr Bies.

 • Wśród wielu tegorocznych sukcesów uczniów z pracowni muzycznej Triolki z Rabki-Zdroju, znalazły się bardzo spektakularne osiągnięcia, jak te z międzynarodowych festiwali online, organizowanych przez Filharmonię w Odessie, w Ukrainie i przez Telewizję Ukraińską. Zaproszenie do tych Festiwali Triolki przyjęły w 2022 roku, więc już od pierwszej edycji, zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie, aby włączyć się artystycznie w światowy protest przeciw-ko agresji Rosji na Ukrainę.

 • W Akademii Malarstwa na Szkle Muzeum im. W.Orkana w Rabce-Zdroju odbyło się spotkanie inaugurujące projekt badawczo-wystawienniczy pt. "Apteka pod Gwiazdą w Rabce".

 • Dużo się mówi i pisze w Polsce o drzewach, ich znaczeniu dla środowiska, dla człowieka. W powszechnej opinii zwykle kojarzą się z czymś stabilnym, trwałym – dobrym.
  Problem ten naświetlił autor poniższego artykułu Józef Szlaga
  Cały artykuł dostępny na stronie Historia Rabki
  https://historiarabki.blogspot.com/2023/12/drzewowstret.html

 • Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju serdecznie zaprasza do udziału w XXXI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim "Serduszkowy Wiersz". Konkurs odbywa się z okazji „Walentynek” - Święta Zakochanych, w dwóch kategoriach wiekowych: I – dzieci i młodzież do lat 15; II – młodzież/powyżej 15 lat/ i dorośli. Aby wziąć udział w konkursie należy maksymalnie trzy utwory poetyckie (w dwóch egzem-plarzach) nadesłać do dnia 31 stycznia 2024 r. na adres organizatora.
  www.biblioteka.rabka.pl