Start Nr 153 Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w gminie Rabka-Zdrój str.7
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w gminie Rabka-Zdrój str.7

9 czerwca wybraliśmy posłów do Parlamentu Europejskiego. We wszystkich państwach UE wybranych zostało łącznie 720 europosłów, z tego w Polsce 53. Średnia frekwencja w Europie wyniosła 51,08%, i najwyższa była w Belgii - 89,82%, a najniższa w Chorwacji - 21,35%. W Polsce frekwencja wyniosła 40,65%. Frekwencja w naszej gminie wyniosła 41,8% i była zdecydowanie wyższa od frekwencji w powiecie - 35,6%, ale niższa niż w woj. małopolskim - 43,23%.

Zdecydowanie różniły się wyniki wyborów pomiędzy ogólnopolskimi, a wynikami na południu naszego kraju. W kraju wygrała Koalicja Obywatelska o niecały procent przed Prawem i Sprawiedliwością. W Małopolsce PiS zwyciężył, i to blisko 18% przed KO.Jeszcze wyraźniej, bo różnicą ponad 37% PiS wygrał z KO w powiecie nowotarskim. W naszej gminie wygrał także PiS przed KO różnicą blisko 27%.