Start Rocznik 2013 (nr 16-27) nr 21 czerwcowe dylematy str.1
czerwcowe dylematy str.1 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 08 lipca 2013 19:02

Czerwiec kojarzy nam się z początkiem wakacji i końcem roku szkolnego. Ten mijający rok szkolny dla szkół ponadgimnazjalnych był szczególny, a to ze względu na realizację nowej podstawy programowej w klasach pierwszych. Z własnych doświadczeń oraz rozmów z wieloma nauczycielami uczącymi w klasach pierwszych liceum wynika, że wprowadzona reforma nie przysłuży się dobrze ani młodzieży, ani polskiej oświacie.
Zastanawiam się, jakie założenia przyświecały twórcom tej reformy. Z perspektywy roku wydaje się, że głównym założeniem było przekonanie, że jedynym celem młodzieży jest nauka, że po powrocie ze szkoły do domu, zaraz po zjedzeniu obiadu, uczniowie wyjmą zeszyty i książki, i zabiorą się do nauki.  Trudno inaczej wyobrazić sobie, aby uczniowie w dostatecznym stopniu opanowali wprowadzony na lekcjach w szkole materiał.

...


Ale w tym roku koniec czerwca i początek lipca to także ważne zmiany w funkcjonowaniu miast, gmin i ich mieszkańców. Wejście ustawy o gospodarowaniu odpadami w końcu czyni z nas choć trochę odpowiedzialnymi za naszą próżność, konsumpcję i zachłanność w czerpaniu z Ziemi tego, co jest własnością nie tylko nas, ludzi i nie tylko dzisiaj, w XXI wieku.