Start Rocznik 2015 (nr 40-50) nr 43 Pamiętnik kulturalny str.13
Pamiętnik kulturalny str.13 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 12 maja 2015 15:24

Święcenie pokarmów
Tradycyjnie 4 kwietnia w Wielką Sobotę obok Muzeum im. W. Orkana święcone były pokarmy. Pogoda nie dopisała, trudno jednak żądać, żeby zawsze była tak piękna jak w Niedzielę Palmową. Jednak chętnych, by ich koszyk wielkanocny został poświęcony w miejscu niezwykłym oraz zainteresowanych tradycjami związanymi z Wielkim Tygodniem  zawsze jest sporo.


„Bella Toscana” – wernisaż malarstwa Stanisława Stocha i pokaz fotografii
Jan Andrzej Morsztyn w sonecie O swej pannie napisał (cytat za: I. Chrzanowski Historia literatury niepodległej Polski Warszawa 1983): Biały polerowany alabastr z Karary (…). Czy rzeczywiście marmur karraryjski posiada te cechy można było się przekonać 26 kwietnia w Pogotowiu Sztuki przy ul. Orkana 20.     

Bóg, góry i ja – nowy tomik wierszy Juliana Staniewskiego
24 kwietnia w Galerii „Pod Aniołem” odbyło się spotkanie z Julianem Staniewskim, które zorganizował Rabczański Klub Literacki „Tra-WERS”. Zebranych powitała gospodyni – dyrektor MOK – Joanna Lelek.

Promocja książki dr Anny Mlekodaj
15 kwietnia w Nowym Targu w sali widowiskowej MOK odbyła się promocja książki dr Anny Mlekodaj „Kwietno Pani. O gwarowej poezji Podhala w ujęciu kulturowym”. Na to wydarzenie zaprosili: MOK w Nowym Targu, Związek Podhalan oddział w Nowym Targu, Zespół „Śwarni” oraz autorka.

Człowiek głęboko w naturze - pierwszy z cyklu wykładów "Światopoglądy"
16 kwietnia wykładem "Człowiek głęboko w naturze" Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec rozpoczęło nowy cykl wykładów pod wspólnym tytułem "Światopoglądy". Spotkania mają na celu przybliżenie różnych postaw życiowych, prezentowanych przez osobistości m.in. ze świata nauki, kultury i filozofii.

Pierwszym gościem był Jacek Bożek, ekolog, zastępca przewodniczącego Państwowej Rady Ochrony Środowiska, założyciel i prezes Klubu Gaja z Bielska Białej. (foto P.Kolecki)


„Majeranki” wróciły z Turcji

Dziecięcy Zespół Regionalny „Majeranki” z Chabówki, przebywał w dniach od 21 do 29 kwietnia br. na VI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym  w Çorlu – (Turcja).