Start Rocznik 2015 (nr 40-50) NR 44 Pamiętnik kulturalny str.14
Pamiętnik kulturalny str.14 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 10 czerwca 2015 11:27

Tydzień Bibliotek w Rabce-Zdroju
Ruszyły wydarzenia odbywające się w ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rabce-Zdroju pod hasłem "Wybieram bibliotekę".

Talenty z Rabki-Zdroju
Pracownia Muzyczna Triolki Rabka-Zdrój przy Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu może poszczycić się kolejnymi sukcesami. 6-letnia Zosia Wójcikiewicz i 12-letnia Zuzia Wietrzyk zostały finalistkami ogólnopolskiego konkursu solistów "Wygraj Sukces" i znalazły się w gronie kilkunastu najlepszych solistów w Polsce w swoich kategoriach.

Noc Muzeów – Noc atrakcji
Rabczanie, mieszkańcy okolicznych miejscowości i turyści, którzy przyjechali na weekend do naszego miasta, chętnie wzięli udział w atrakcjach przygo-towanych z okazji Nocy Muzeów w Rabce-Zdroju. Tegoroczna Noc Muzeów była wyjątkowa, bo jej program  był wyjątkowo bogaty. Każda placówka muzealna znajdująca się na terenie Rabki-Zdroju oraz Chabówki (do grona tego dołączyła też Miejska Biblioteka Publiczna), otwarła swoje podwoje dla zwiedzających wieczorową lub nocną porą, a większość przygotowała również dodatkowe atrakcje.
Zwieńczeniem tegorocznej Nocy Muzeów w Rabce-Zdroju był koncert folkowego zespołu „Caci Vorba" w Muzeum Władysława Orkana.

„Lokomotywą po Rabce-Zdroju”
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju, w ramach I Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, odbyło się spotkanie autorskie z Katarzyną Ceklarz – etnolog, znawczynią kultury ludowej Karpat, autorką książek i wielu znaczących publikacji. Tematem jej wykładu były  elementy „kosmiczne” w magii i wierzeniach góralskich.

Konkurs recytatorski im. Antoniny Zachary-Wnękowej
21 maja odbył się Konkurs recytatorski im. Antoniny Zachary-Wnękowej – już 31. raz.  Organizatorami byli: Burmistrz Rabki-Zdroju, Kolegium Redakcyjne wydania dzieł A. Zachary-Wnękowej, Muzeum im. Wł. Orkana, Teatr Lalek „Rabcio”, Miejski Ośrodek Kultury.  Partnerami - Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, Gorczański Oddział Związku Podhalan oraz Szkoła Podstawowa im. Antoniny Zachary-Wnękowej w Ponicach. Podczas tego-rocznego konkursu miała miejsce promocja książki  poetki „Moje baśnie”.Wyniki konkursu są dostępne na oficjalnej stronie internetowej Rabki pod adresem:
http://www.rabka.pl/index.php?id=serwis&art=4430
Gratulujemy wszystkim laureatom i zdobywcom wyróżnienia.

Dzień Dziecka z pociągiem retro
PKP Cargo stanęło na wysokości zadania i Dzień Dziecka w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce  był atrakcyjny.


Sto lat lecznictwa szpitalnego na Podhalu – wykład Marka Wierzby
26 maja w sali obrad Urzędu Miasta odbył się wykład dyrektora szpitala w Nowym Targu i radnego Sejmiku Powiatowego Marka Wierzby. Obecna była także Burmistrz Ewa Przybyło, Marek Szarawarski radny Sejmiku Powiatowego i kilka osób z Rady Miejskiej. Poza wymienionymi na spotkanie przybyła spora grupka studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.   
O historii szpitala można przeczytać w artykułach znajdujących się na podanych niżej stronach internetowych:
http://www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/Nowy-Targ-pierwszy-szpital-na-Podhalu-ma-sto-lat,137937,10.html
http://www.pszs.eu/13/o-nas
http://dzieje.pl/rozmaitosci/sto-lat-temu-cesarz-franciszek-jozef-powolal-pierwszy-na-podhalu-szpital