Start Rocznik 2015 (nr 40-50) nr 45 Informator alergologiczny str. 11
Informator alergologiczny str. 11 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 07 lipca 2015 19:53

LIPIEC - w pierwszej połowie miesiąca w powietrzu unosił się będzie pyłek szczawiu  zaliczany  do  grupy o dużym zagrożeniu klinicznym, a stężenie pyłku tej rośliny może przekraczać wartości wysokie.  W połowie miesiąca spodziewane jest drugie kwitnienie  traw - stężenie ich pyłku może kilkakrotnie przekroczyć wartości bardzo wysokie.   W drugiej połowie lipca ponownie wzrośnie stężenie pyłku babki. Jej pyłek zaliczany jest do  grupy o dużym zagrożeniu klinicznym. W powietrzu unosił się będzie także pyłek bylicy z grupy o bardzo dużym zagrożeniu klinicznym oraz komosy, z grupy o dużym zagrożeniu klinicznym. Jednak w Rabce i okolicy pyłek tych roślin nie powinien  przekroczyć wartości średnich.
W tym miesiącu nadal należy spodziewać się dużej aktywności penicilium i cladosporium, do których dołączy jeszcze pleśń z grupy alternaria. Stężenie zarodników pleśni może  przekroczyć wartości wysokie i bardzo wysokie.   
Szczaw - roślina występująca w licznych gatunkach, uchodząca za trudny do zwalczenia chwast. Obupłciowy kwiatostan jednej rośliny może wytworzyć 400 mln. ziaren pyłku. W Rabce pylenie  rozpoczyna się w ostatnim tygodniu maja i trwa przez około 77 dni do końca pierwszej dekady sierpnia.
Trawy to około 150 gatunków roślin. Rosną wszędzie i są przyczyną 75% objawów alergicznych.  Głównym czynnikiem wpływającym na stężenie pyłku traw w okresie pylenia ma nasłonecznienie. Zarówno noc jak i dni pochmurne zdecydowanie obniżają stężenie ziaren. Trawy pylą pomiędzy godz. 5 a 8 oraz po południu między 17 a 19.
Babka - największe znaczenie w alergologii mają  gatunki: b.lancetowata, b.zwyczajna i b.średnia.  Babka pyli wczesnym rankiem, zarówno w dni pochmurne jak i słoneczne. W Rabce zwarty okres pylenia  rozpoczyna się około 20 maja i trwa przez około 110 dni do drugiego tygodnia września.  
Bylica - W Polsce występują liczne gatunki bylicy. Jest rośliną przydrożną, lubiącą także rumowiska, brzegi wód i zarośla. Osiąga do 240 cm wysokości, jest bardzo rozgałęziona. Koszyczki kwiatowe z drobnymi, żółtawymi lub czerwonobrunatnymi kwiatami tworzą duże wiechy. Bywa używana jako przyprawa oraz jako roślina lecznicza przy zaburzeniach menstruacji. Bylica pyli stosunkowo długo w ciągu doby - pomiędzy godz. 8 a 16, a jej pyłek wywołuje reakcje kliniczne już przy stężeniu 12 jed. W Rabce stężenie pyłku bylicy zalicza się do niskich, a pylenie  rozpoczyna się po 20 czerwca i trwa przez około 97 dni prawie do końca września.
Komosa -  roślina jednoroczna, występuje w kilkunastu gatunkach, osiągających od 15cm do  2m wysokości, mocno rozgałęziona, najczęściej spotykana na poboczach dróg, rumowiskach, nad brzegami wód. Wymaga dużo azotu, dlatego też uważana jest za wskaźnik tego składnika pokarmowego. Jeden osobnik może wytworzyć około 100 tys.ziaren. W Rabce  pylenie rozpoczyna się w pierwszych dniach lipca  i  trwa przez 84 dni, do ostatnich dni września.
Zarodniki penicillium występują w Rabce przez cały rok, utrzymując w miarę wyrównane, średnie stężenie. Bez względu na porę roku, co kilkanaście dni liczba zarodników przekracza wartość średniego stężenia.
Zarodniki cladosporium występują w Rabce przez cały rok. Od stycznia do pierwszych dni maja stężenie zarodników jest bardzo niskie, natomiast od czerwca do końca listopada utrzymuje się stan wysoki.
W odróżnieniu od dwóch pozostałych gatunków pleśni, których występowanie  stwierdzono w Rabce, zarodniki alternarii nie występują przez cały rok. Praktycznie  jest to okres pomiędzy 1 czerwca a 31 października. Poza tym okresem stężenie jest znikome i nie powoduje reakcji alergicznych. Średnie stężenie zarodników alternarii nie przekracza stopnia średniego (50jed.).