Start Rocznik 2015 (nr 40-50) nr 49 Pamiętnik kulturalny. str.16
Pamiętnik kulturalny. str.16 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 12 listopada 2015 18:39

Kapela Prymnych doceniona
Muzyka zespołu regionalnego Prymni z Ponic zajęła  II miejsce w kategorii dziecięcej do lat piętnastu podczas 40 Konkursu Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia, który odbył się  w niedzielę 4 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.


Rabczańskie mikrohistorie
Rabczańskie mikrohistorie to projekt, który zakłada gromadzenie i udostępnianie opowieści dotyczących ludzi, miejsc i wydarzeń z przeszłości lokalnej społeczności. Tutaj znajdą swe miejsce historie mówione, które zwykle przekazywane są jedynie w kręgu najbliższej rodziny, i niejednokrotnie odchodzą w zapomnienie. Podczas zbierania wywiadów przeglądamy zdjęcia i domowe archiwa aby wysupłać obraz i klimat dawnej Rabki i jej mieszkańców, obecny już tylko w pamięci naszych rozmówców.
Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ,
tel. 692-452-217
www.rabczanskiemikrohistorie.pl
www.facebook.com/rabczanskiemikrohistorie
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Województwa Małopolskiego.

Wieczór pełen wrażeń, czyli…
promocja „Zeszytów Rabczańskich”, prezentacja filmów z cyklu Rabczanie znani i mniej znani, występ KROKE


Nagroda dla Iwony Haberny - rzeźba Stanisława Mlekodaja

Zarząd Kulturowego Gościńca wręcza nagrodę Iwonie Haberny       foto Piotr Kolecki


Po prezentacji zarząd Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec, wręczył Iwonie Haberny z Agencji Promocyjnej OKO swoją doroczną nagrodę za Kulturowe wydarzenie roku 2015.  za organizację RABKA FESTIVAL, którego druga edycja odbyła się w lipcu tego roku. Należy tu wspomnieć, że dzień wcześniej Festiwal ten otrzymał specjalne wyróżnienie kapituły plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski w kategorii wydarzenie.


Koncert KROKE    foto:Piotr Kolecki

Październik w UTW – hasło: Indie
Październikowe wykłady w Uniwersytecie Trzeciego Wieku minęły pod hasłem: INDIE. Kraj ten niezwykły pod każdym względem, dla Europejczyka niezrozumiały i na wskroś egzotyczny, interesuje i kusi. O jego kulturze materialnej i duchowej opowiadali Marcin Białoń i Włodzimierz Musiał. Organizatorem wykładów były UTW I MOK.

GALICYJSKIE DROGI ŻELAZNE w Miejskiej Bibliotece Publicznej
16 października odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej Galicyjskie drogi żelazne na przełomie wieków: Chabówka – Nowy Sącz I Nowy Targ – Sucha Góra.

Tuż za moim horyzontem – wystawa fotografii Zbigniewa Polita
Horyzont jest granicą pomiędzy przestrzenią widoczną dla obserwacji i zasłoniętą przez Ziemię. W każdym z nas jest taka granica; przekraczają ją zaś osoby o żywych zainteresowaniach. Jeśli wachlarz zainteresowań jest szeroki, jej przekroczenie jest bardzo łatwe. Może przynieść satysfakcję albo rozczarowanie – wszystko zależy od oczekiwań.

Dwie premiery

W październiku dwa rabczańskie teatry zaprezentowały swoje dwie nowe propozycje. Trudno, ze względu na charakter i możliwości teatrów, dokonać jakichś porównań. I może to właśnie dobrze, że mamy takie dwie różne sceny.Dwa spektakle, z których każdy w odmienny sposób pobudza wyobraźnię, inaczej oddziałuje na emocje dzieci. Inaczej nie znaczy „lepiej lub gorzej”. Po prostu inaczej.foto: Marta Skrocka
Teatr „Chrząszcz w trzcinie”
„Paluszek”
tekst: Karel Vostarek i Vaclav Koubek
przekład: Jerzy Rochowiak
reżyseria: Cezary Skrocki
muzyka: Rafał "Piętaszek" Nowak
scenografia: Marta Skrocka
występują: Aneta Gierat, Cezary Skrocki


foto:Piotr Kolecki

Teatr „Rabcio”
„Jak Matołusz poszedł szukać Olbrzyma”
tekst: Tankreda Dorst i Ursuli Ehler
przekład: Katarzyna Pacześniowska-Renner,
reżyseria: Andrzej Rozhin
scenografia: Ewa Kochańska
muzyka: Robert Kanaan,
teksty piosenek Jerzy Szpyra
choreografia jest Marzena Biesiadecka
dekoracje i lalki: Janina Handzel-Karpus, Piotr Piotrowski, Eliza Wtorkiewicz-Kaleta, Gabriel Szyrszeń
dźwięk: Bogusław Handzel
światło: Antoni Stojowski
występują: Krystyna Kachel; Ewelina Klocek, Agnieszka Kwiatkowska,   Gabriel Gacek, Łukasz Łęcki,  Piotr Serafin,Paweł Stojowski, Błażej Wawszczyk.